MediaTek logo
źródło: Chuwi

MediaTek Dimensity 2000 będzie naprawdę potężny – osiąga milion punktów w AnTuTu

MediaTek ostatnio ogłosił swój nadchodzący flagowy procesor. Jak się okazuje, konstrukcja nowej generacji w połączeniu z niższym procesem litograficznym będzie dawała więcej niż zadowalające efekty – do sieci trafiły pierwsze wyniki, które potwierdzają wysoką wydajność procesora MediaTek Dimensity 2000.

Reklama

Specyfikacja techniczna MediaTek Dimensity 2000

W pierwszej połowie tego roku ARM ujawniło pierwsze informacje dotyczące najnowszej architektury ARMv9. Zapewnienia były ambitne, bowiem producent twierdził, że najnowsze rdzenie mają zapewnić zauważalny skok wydajnościowy względem dotychczasowej technologii.

Architektura ARMv9
Architektura ARMv9 (źródło: GSMArena)

Nadchodzący procesor MediaTek Dimensity 2000 ma zostać wytworzony zgodnie z nową generacją architektury ARM. Konstrukcja będzie produkowana w 4 nm procesie litograficznym przez TSMC – mówimy więc tu o pierwszym procesorze na świecie z 4 nm tranzystorami.

Mimo że układ nie miał jeszcze premiery, to my już wiemy, iż procesor zostanie wyposażony w trzy klastry pierwszy ma skrywać pojedynczy wydajnościowy rdzeń opracowany na podstawie mikroarchitektury ARM Cortex-X2 taktowany zegarem 3,0 GHz, drugi klaster obejmuje trzy pośrednie rdzenie Cortex-A710, natomiast trzeci klaster będzie zbudowany z czterech rdzeni Cortex-A510. Układ ma mieć na pokładzie grafikę ARM Mali-G710 MC10.

(źródło: GSMArena)

MediaTek Dimensity 2000 trafił do smartfona Vivo

Nie musieliśmy długo czekać na pierwsze wyniki, ponieważ w sieci pojawiły się pierwsze dane dotyczące wydajności flagowego procesora, który będzie miał za zadanie konkurować z układami Qualcomm Snapdragon 898 oraz Samsung Exynos 2200 (oba CPU będą wykorzystywały rdzenie ARMv9).

Dimensity 2000 trafił do smartfona Vivo o nazwie kodowej V2184, który w popularnym teście syntetycznym AnTuTu V9.2.1 uzyskał aż 1002220 punktów. To wynik, którego żadne urządzenie z Androidem nie było w stanie uzyskać – obecnym rekordzistą jest Nubia Red Magic 6 ze Snapdragonem 888+ na pokładzie, która wykręca maksymalnie 858743 punktów.

MediaTek Dimensity 2000
(źródło: GSMArena)

Przebić barierę miliona punktów był w stanie jedynie iPad Pro z procesorem Apple M1, jednak jak wiadomo, nie jest to układ dedykowany smartfonom, a raczej laptopom, komputerom czy tabletom producenta z Cupertino. Oficjalna premiera MediaTek Dimensity 2000 powinna odbyć się jeszcze w tym miesiącu.