procesor Samsung Exynos logo processor
Samsung Exynos (źródło: Samsung)

Ray tracing trafi do Samsunga Galaxy S22. Nowy układ Exynos 2200 powstaje we współpracy z AMD

Do tej pory Ray Tracing obsługiwały jedynie układy graficzne, stworzone z myślą o pecetach i laptopach. Dzięki procesorowi Samsung Exynos 2200 technologia ta trafi także do urządzeń mobilnych.

Samsung Exynos 2200 pręży muskuły

Premiera nowego flagowca Samsunga dopiero za kilka miesięcy, ale już teraz wiemy czym, między innymi, koreański producent będzie kusił potencjalnych klientów. Oficjalne konto Samsung Exynos opublikowało na swoim profilu w serwisie społecznościowym Weibo post, w którym odsłoniło swoją najmocniejszą kartę:

Ray tracing to zaawansowana technologia graficzna obsługiwana przez procesory graficzne komputerów stacjonarnych. Obliczając położenie światła i obszar odbicia, piksele renderowane są jeden po drugim, aby uzyskać realistyczny efekt. Ta technologia zostanie również wprowadzona do smartfonów za pośrednictwem procesora graficznego Samsung Exynos, wynosząc wrażenia z gier mobilnych na jeszcze wyższy poziom

Niedawno leaker Ice Universe doniósł, że Samsung Exynos 2200 został oparty na architekturze RDNA2, opracowanej przez AMD, a w wersji dostępnej w Galaxy S22 Ultra będzie wyposażony w rdzeń ARM Cortex-X2 o taktowaniu 2,9 GHz, trzy rdzenie o taktowaniu 2,8 GHz, cztery rdzenie o taktowaniu 2,2 GHz i procesor graficzny AMD o taktowaniu 1250 MHz. Samsung oficjalnie nie potwierdził tej specyfikacji, ale już wcześniej zapowiedziano, że następny Exynos będzie zawierał układ graficzny od AMD, co dodaje powyższym spekulacjom wiarygodności.

Do tekstu marketingowego dołączony został także obraz ukazujący korzyści, jakie przynosi ray tracing. Należy zauważyć, że zdjęcie nie zostało wyrenderowane przez omawiane GPU – służy jedynie demonstracji, jak ray tracing może lepiej oświetlać obiekty.

Samsung Exynos 2200 ray tracing
Prezentacja możliwości ray tracingu (źródło: Weibo)

Samsung Galaxy S22 będzie pierwszym smartfonem na rynku, obsługującym ray tracing. Być może dzięki temu przyciągnie użytkowników szczególnie zainteresowanych mobilnym gamingiem? Samsung do tej pory nie miał typowo gamingowego modelu, podobnego do chociażby Asusa ROG Phone 5 czy Nubii Red Magic 6S Pro.

Oficjalna premiera procesora Exynos 2200 wciąż jednak przed nami. Nie wiemy jeszcze, czy Samsung zaprezentuje go przed serią Galaxy S22, czy razem z nią w styczniu 2022 roku.