Nowy Android Auto
(fot. Google)

Mapy Google w Android Auto mają irytujący problem z ciemnym motywem

Tym razem nie mamy dobrych informacji dla użytkowników Android Auto, którzy w roli nawigacji preferują Mapy Google. Możliwe, że w ciągu dnia będą mieli problem z odczytem wskazań na ekranie samochodu.

Tylko ciemna strona mocy

Mapy Google w Android Auto, podobnie jak w wydaniu dostępnym bezpośrednio na ekranie smartfona, oferują dwa podstawowe tryby wyświetlania – jasny i ciemny. Pierwszy sprawdza się w ciągu dnia, a drugi jest dobrym wyborem w nocy, bowiem nie męczy aż tak bardzo oczu i odczuwalnie mniej przeszkadza podczas prowadzenia.

Oczywiście ciemny motyw jest wygodniejszy w nocy, ale niekoniecznie nadaje się do korzystania w dzień, szczególnie przy mocno świecącym słońcu. Jeśli wyświetlacz w samochodzie nie jest zbyt jasny, a dodatkowo wyraźnie odbija światło, to odczytanie wartości w trybie ciemnym będzie naprawdę trudne lub nawet niemożliwe.

Android Auto
Android Auto (fot. BMW)

Jak informuje serwis 9to5Google, powołując się na liczne skargi umieszczone na różnych forach, ciemny motyw przestał poprawnie działać w Mapach Google. Nawigacja może bowiem w utknąć w tym trybie, bez możliwości przejścia na jasną stronę mocy. Jak już wspomniałem, takie zachowanie z pewnością nie jest pożądane w ciągu dnia.

Nie działa bowiem opcja automatycznego przełączania się z ciemnego na jasny motyw, co jak najbardziej może być męczące podczas korzystania z nawigacji.

Jak poradzić sobie z usterką nawigacji Google?

Z obecnych informacji wynika, że prawdopodobnie problem leży po stronie aplikacji Mapy Google i zaczął pojawiać się od wersji oznaczonej jako 11.33. Nie należy jednak wykluczać winy samego Android Auto, a także możliwe jest, że mamy do czynienia z błędem występującym w obu miejscach.

Odłóżmy jednak temat winowajcy na bok i skupmy się na rozwiązaniu problemu. Można poradzić sobie przez wymuszenie jasnego motywu w ustawieniach aplikacji Mapy Google – należy wybrać jasny tryb w opcjach na smartfonie. Oczywiście należy wiedzieć, że wówczas w nocy również nawigacja będzie wyświetlana w jasnym trybie. Dodatkowo także na smartfonie cały czas będziemy mieć jasny motyw.

Obecnie możemy ręcznie przełączać się pomiędzy jasnym i ciemnym motywem, ale nie jest to zbyt wygodne. Miejmy więc nadzieję, że Google nie będzie kazało długo czekać na aktualizację zawierającą stosowne poprawki.