iPhone dla seniora babcia dziadek smartfon
(fot. pixabay.com)

iPhone będzie jeszcze lepszym wyborem dla seniora. W iOS pojawi się specjalny tryb

Ze zmian znalezionych w iOS 16.2 beta wynika, że Apple pracuje nad nowym trybem ułatwień dostępu, który powinien sprawić, że iPhone stanie się lepszym smartfonem dla seniora, a także dla osób z niepełnosprawnościami. Niewykluczone, że na nowość nie będziemy musieli długo czekać.

Interfejs, który ułatwi korzystanie z iPhone’a

iOS ma szereg rozwiązań, które czynią go lepszym wyborem niż Android w przypadku starszych osób. Przede wszystkim chodzi o wyższy poziom bezpieczeństwa i ze względu na ograniczenia, które często wytykane są przez zwolenników systemu Google, trudniej o chociażby zainstalowanie złośliwego oprogramowania. Owszem, Androida również można skonfigurować w taki sposób, aby był dobrym rozwiązaniem dla seniorów, ale mimo wszystko to produkt z Cupertino ma kilka ważnych przewag.

Nowy tryb o nazwie kodowej „Clarity”, który został odkryty w iOS 16.2, powinien zauważalnie podnieść atrakcyjność iPhone’ów w oczach seniorów, a także osób z niepełnosprawnościami. Otóż jego działanie sprowadza się przede wszystkim do zastąpienia obecnego interfejsu Springboard zestawem rozwiązań mających ułatwić korzystanie ze smartfona Apple – np. znacznie większe ikony i inne elementy interfejsu oraz uproszczony wygląd.

iOS 16.2 tryb ułatwień dostępu
(fot. 9to5Mac)

Wypada tutaj zaznaczyć, że nie mamy do czynienia z zupełną nowością na rynku. W końcu podobne tryby znajdziemy w wielu smartfonach z Androidem. Można więc stwierdzić, że zespół Tima Cooka po prostu dogania konkurencję. Ponadto tryb zawiera również funkcje, które są już dostępne w iOS od dłuższego czasu.

Opisywany tryb pozwala m.in. na wybranie większego tekstu, aplikacji dostępnych na ekranie głównym, dozwolonych kontaktów, a także umożliwia wyświetlanie sporych przycisków, służących do poruszania się po systemie – w końcu gesty w iOS niekoniecznie muszą być dla wszystkich intuicyjne i wygodne. Uproszony został też ekran blokady.

iOS 16.2 tryb ułatwień dostępu
(fot. 9to5Mac)

Wypada tutaj zaznaczyć, że prace nad nowy trybem nieoficjalnie potwierdził iOS 16.2. Nie oznacza to jednak, że zostanie on wdrożony wraz z najbliższą, większą aktualizacją, ale raczej nie będziemy musieli długo czekać. Docelowo tryb ma trafić również na iPady.

Apple zmniejsza produkcję tańszych „Czternastek”

Wcześniej mogliśmy już usłyszeć, że iPhone 14 i iPhone 14 Plus sprzedają się poniżej oczekiwań. Tak naprawdę nie powinno to być jednak dużym zaskoczeniem. Owszem, nawet przy braku odczuwalnych zmian smartfony z Cupertino potrafiły znaleźć spore grono klientów. Tylko że teraz mamy do czynienia z odgrzewanym kotletem, i to takim, który w lodówce przeleżał stanowczo zbyt długo.

Nie dość, że zmian względem iPhone’ów 13 jest bardzo mało, to jeszcze podstawowe „Czternastki”, mimo wysokiej ceny, odczuwalnie odstają od wariantów Pro – nigdy wcześniej nie było aż tylu różnic.

iPhone 14 recenzja
(fot. Mateusz Budzeń, Tabletowo.pl)

Przed premierą tegorocznych smartfonów Apple niektórzy spekulowali, że iPhone 14 Plus może okazać się prawdziwym hitem. W końcu to pierwszy przedstawiciel tańszych modeli, który ma naprawdę duży ekran. Cóż, najwidoczniej to za mało, aby zachęcić sporo osób do przesiadki.

Okazuje się, że Apple musiało podjąć decyzję o zmniejszeniu produkcji iPhone’a 14 i 14 Plus o 3 mln sztuk – z wcześniejszych 90 mln do 87 mln. Nie jest to naprawdę duża zmiana, ale potwierdza sprzedaż niższą niż wstępnie zakładano. Niewykluczone są również kolejne cięcia w najbliższej przyszłości.

Pozostaje liczyć, że sprzedaż faktycznie będzie bardzo słaba. Możliwe, że właśnie to zmusi firmę Tima Cooka do wprowadzenia większych nowości w podstawowych iPhone’ach 15.