Mapy Google Google Maps
(fot. Katarzyna Pura, Tabletowo.pl)

Google Maps zaczynają wyświetlać limity prędkości w Polsce

Wielu kierowców czekało na tę funkcję. Otóż użytkownicy Google Maps zaczynają zgłaszać, że podczas korzystania z nawigacji pojawiły się limity prędkości.

Google Maps z limitami prędkości w Polsce

Dotychczas, jeśli w Polsce chcieliśmy widzieć obowiązujące ograniczenia prędkości na ekranie smartfona lub w Android Auto/Apple CarPlay, konieczne było sięgnięcie po inną nawigacje niż Google Maps. Funkcja była dostępna chociażby w Waze, Yanosiku czy nawet Mapach Apple. Z własnego doświadczenia dodam, że w przypadku nawigacji Apple niekoniecznie działa po poprawnie – informacje o limitach na niektórych odcinkach dróg są błędne.

Co ciekawe, już kilka lat temu mogliśmy usłyszeć, że w Mapach Google jednak zobaczymy ograniczenia prędkości. Owszem, limity pojawiły się u niektórych użytkowników, ale później nagle zniknęły bez jakiegokolwiek wyjaśnienia. Funkcja nie została jednak wycofana globalnie, bowiem w niektórych krajach (np. w Hiszpanii) informacje o ograniczeniach były i są nadal pokazywane.

Jeśli brakowało Ci omawianej funkcji w Polsce, to mamy dobre wiadomości. Użytkownicy na grupie Android Auto/CarPlay na Facebooku zgłaszają, że ograniczenia prędkości są teraz pokazywane. Informacje o tym pojawiły się też na X (dawniej Twitter).

Google Maps Mapy Google ograniczenia prędkości
(fot. @Snik3rs_ / X)

Niestety, jeszcze nie wszyscy mają dostęp do tej opcji, ale coraz więcej osób donosi, że niewielki, wirtualny znak z obowiązującym ograniczeniem, jest już widoczny podczas korzystania z nawigacji.

Obecnie jednak dostępność jest mocno ograniczona. Niektórzy dodają, że ograniczenie prędkości raz jest wyświetlane, a następnie znika. Co ciekawe, użytkownicy wskazują, że przede wszystkim jest ono pokazywane podczas korzystania z Android Auto i Apple CarPlay.

Nie widzisz jeszcze limitów prędkości? Musisz poczekać

Jak już wspomniałem, funkcja jest obecnie stopniowo wprowadzana. Nie wiadomo, kiedy cały proces wdrażania zostanie ukończony, ale – znając politykę Google – może to trochę potrwać.

Nowość jest aktywowana po stronie serwerów, ale warto jednak zainstalować najnowszą wersję Google Maps. Aplikację znajdziecie w Google Play (Android) i App Store (iOS). Należy jeszcze zaznaczyć, że limity prędkości pojawiają się tylko po włączeniu prowadzenia do celu w nawigacji.