Dokumenty Google na Androidzie przechodzą na ciemną stronę mocy

Ciemny motyw jest właśnie wprowadzany do kolejnych aplikacji z Mountain View. Dokumenty Google i pozostałe apki, będące częścią pakietu biurowego, nie będą już straszyć przesadnie białym interfejsem.

Moda na ciemniejsze kolory w oprogramowaniu

Obserwując rynek oprogramowania, zarówno mobilnych aplikacji, rozbudowanych desktopowych narzędzi, jak i systemów operacyjnych, łatwo zauważyć ostatni trend. Twórcy bowiem coraz częściej decydują się na wdrożenie opcjonalnego, ciemnego motywu. Dotyczy to mniejszych firm, a także największych graczy na rynku.

W przypadku Google, Dark Mode w Androidzie pojawił się wraz z wersją 10, aczkolwiek należy zaznaczyć, że w wielu zewnętrznych nakładkach był on oferowany znacznie wcześniej. Pozbycie się białego tła w całym systemie, sprawiło, że firma z Mountain View podobną taktykę zaczęła także stosować w swoim aplikacjach, aby ujednolicić interfejs.

Niestety, Google nie śpieszy z dodawaniem ciemnego motywu, a do tego cały proces przeprowadzany jest stopniowo. Owszem, Dark Mode włączymy już chociażby w Dysku Google, YouTube, Notatkach Google, Gmailu czy Google Chrome, ale wciąż nie wszystkie aplikacje przeszły na ciemną stronę mocy. Przykładowo, dość długo na opcjonalny ciemny motyw musieli czekać użytkownicy pakietu biurowego. Jak już wspomniałem we wstępie, Dokumenty Google dopiero teraz zaczynają oferować nowy schemat kolorów.

Dokumenty Google w ciemniejszych szatach

Google za pośrednictwem oficjalnego bloga ogłosiło, że ciemny motyw trafi do wszystkich aplikacji należących do pakietu biurowego – Dokumenty Google, Arkuszy Google i Prezentacji Google. Zmiany skierowane są dla właścicieli urządzeń z Androidem, a osoby korzystające ze sprzętu Apple – cóż, muszą jeszcze trochę poczekać.

Dokumenty Google i pozostałe aplikacje w Dark Mode (fot. Google)

Wprowadzany Dark Mode nie różni się od tego, co mogliśmy już zobaczyć w innych aplikacjach Google. Firma, zamiast po prostu czarnego tła, tak jak chociażby Apple, stawia na ciemnoszare barwy. Dostępne są one zarówno na głównym ekranie, jak i we wszystkich pozostałych elementach – ustawieniach czy menu kontekstowym.

Na Androidzie 10 ciemniejsze kolory włączane są automatycznie, dostosowując się do globalnych ustawień systemu. Z kolei na urządzeniach ze starszą wersją Androida ciemny motyw należy aktywować ręcznie.

Aktualizacja powinna trafić do wszystkich użytkowników w ciągu najbliższych dwóch tygodni. To teraz poproszę Dark Mode również w pakiecie biurowym Google dostępnym na desktopie z poziomu przeglądarki internetowej.