(fot. Google)

Asystent Google i Gmail na Androidzie pozwalają już włączyć Dark Mode

Pierwsze zrzuty ekranu, które pojawiły się na początku roku, przedstawiały Asystenta Google z niepełnym Dark Mode. Na wdrożenie prawdziwego ciemnego motywu musieliśmy poczekać pół roku, ale było warto. Ciemne kolory widoczne są równie u wybranych użytkowników Gmaila.

Asystent Google przeszedł na ciemną stronę

Wzorem Androida 10, Sklepu Play i innych aplikacji Google, asystent głosowy z Mountain View otrzymał opcjonalny ciemny motyw. Zastosowane wytyczne wzornictwa w Asystencie Google nie różnią się od tych wprowadzonych w pozostałym oprogramowaniu. Nie mamy więc do czynienia z po prostu czarnym tłem.

W przeciwieństwie do pierwszego wdrożenia, teraz cała aplikacja jest utrzymana w ciemniejszych kolorach. Widać je zarówno tuż po wywołaniu Asystenta Google, jak i w wynikach wyszukiwania. Dark Mode dostępny jest również w ustawieniach aplikacji i innych elementach. Ponadto, pozostałe kolory zostały dostosowane i są bardziej stonowane.

(fot. 9to5Google)

Udostępnienie ciemnych kolorów w Asystencie Google ma jeszcze jedną wspólną cechę z pozostałym oprogramowaniem Google. Proces wdrażania przebiega bowiem stopniowo i nowości nie są jeszcze dostępne u wszystkich użytkowników.

W ustawieniach dostępne są trzy opcje związane z motywem – jasny, ciemny i dostosowany do funkcji oszczędzania energii. W przypadku tego ostatniego Dark Mode jest automatycznie aktywowany, gdy smartfon przejdzie w tryb oszczędzania energii.

Gmail także w ciemnych barwach

Do aplikacji Google, które zapewniają opcjonalny ciemny motyw, dołączył jeszcze Gmail. Wreszcie w aplikacji do obsługi poczty nie musimy patrzeć na nadmiar białego tła. Powinno to przełożyć się na większy komfort podczas używania smartfonu nocą, a także na mniejsze zużycie energii.

(fot. 9to5Google)

Oczywiście całość korzysta z ciemnoszarych kolorów, a nie po prostu z czarnego tła. Pozostałe kolory zostały dostosowane do Dark Mode – po aktywacji ciemnego motywu stają się bardziej stonowane.

Gmail z Dark Mode jak najbardziej może się podobać. Szczególnie, że teraz powinien lepiej pasować do Androida 10 i pozostałych aplikacji z ciemnymi kolorami. Niestety, nowość wdrażana jest stopniowo. Należy więc uzbroić się w cierpliwość.

źródło: 9to5Google (1), 9to5Google (2)