Google Chrome na Androida (fot. pexels.com)

Google Chrome 75 na Androida z usprawnionym Dark Mode i innymi nowościami

Wraz z nową wersją Google Chrome na komputery aktualizacji doczekało się mobilne wydanie przeglądarki. Użytkownicy Androida mogą już pobrać Chrome’a oznaczonego numerem 75. Tym razem Google nie wprowadził dużych zmian, ale pojawiło się kilka naprawdę ciekawych nowości.

Usprawniony Dark Mode

Ciemny motyw został wprowadzony do mobilnego Chrome’a już w wersji 74. Jednakże wiele osób nie widziało odpowiedniego przełącznika w ustawieniach przeglądarki. W celu aktywacji ciemnych kolorów wymagane było więc zmienienie ustawień flagi.

Reklama

Wraz z wersją 75 włączenie ciemnego motywu staje się znacznie łatwiejsze. Teraz u większości użytkowników powinna być widoczna nowa opcja w ustawieniach. Wystarczy więc przejść do ustawień Chrome’a, następnie wybrać pozycję Motywy w sekcji Podstawowe i zaznaczyć, czy chcemy używać jasnego lub ciemnego schematu kolorów. Dodatkowo dostępna jest opcja Ustawienia domyślne, w której tryb Dark Mode jest włączany, gdy na urządzeniu jest aktywne oszczędzanie baterii.

Nowości w Dark Mode w Chrome 75. (fot. Tabletowo.pl)

Dark Mode doczekał się jeszcze drobnych ulepszeń. Niektórzy użytkownicy zwracali uwagę, że w wersji 74 napisy w oknie otwartych kart są czarne, co negatywnie wpływało na czytelność. Teraz tytuły stron powinny być już białe.

Mimo powyższych zmian, strony internetowe wciąż nie dostosowują się do głównego schematu przeglądarki. Tak, niektóre witryny mogą aktywować własny ciemny motyw, gdy wykryją, że korzystamy z Dark Mode w przeglądarce. Można jednak wymusić dostępność tej funkcji w Chrome. Należy tylko włączyć flagę Android web contents dark mode.

Generator haseł

Chrome 75 otrzymał również możliwość automatycznego generowania silnych haseł. Podczas tworzenia nowego hasła, po kliknięciu na pole ustalania hasła, przeglądarka może zaproponować utworzenia odpowiednio mocnego hasła, które następnie może zostać zapisane w Chrome.

(fot. Android Police)

Jak najbardziej ta funkcja powinna poprawić bezpieczeństwo. Unikalne hasła do poszczególnych usług pozwalają na mniejsze straty, gdy z jednej bazy danych wycieknie nasz login i hasło.

Web Share API Level 2

Web Share API umożliwia stosowanie na stronach internetowych przycisków, które działają tak samo jak funkcja udostępniania w aplikacjach. Pierwsza implementacja, która została wdrożona w Chrome 61, zapewniała dzielenie się linkami. Natomiast druga wersja wprowadza obsługę plików graficznych.

Oczywiście nowe wydanie Chrome’a to również inne mniejsze usprawnienia, a także wyeliminowanie wcześniej zgłoszonych błędów. Aktualizacja powinna być już widoczna w Google Play.

źródło: Android Police