Apple FineWoven
(źródło: Apple)

Apple chwali się odejściem od skóry. Szkoda tylko, że nowe etui nie są naprawdę „eko”

Apple opublikowało nową reklamę zatytułowaną „Goodbye Leather”, w której – co wyraźnie sugeruje już sama nazwa – żegna się z wykorzystaniem skóry w przypadku produkcji akcesoriów do iPhone’ów. Szkoda tylko, że w ramach rekompensaty nie dostaliśmy dobrej alternatywy.

Apple żegna się ze skórą

Firma Tima Cooka, prawie tak samo jak każda inna duża korporacja w ostatnim czasie, stara się promować na bardziej ekologiczną i dbającą o środowisko. Nie może więc pozwolić sobie na sprzedawanie akcesoriów wykonanych ze skóry, bowiem ich produkcja powoduje większą emisję CO2 i sprowadza na nasza planetę wszystkie inne nieszczęścia.

Apple odejściem od skóry chwaliło się już podczas zeszłorocznej konferencji, na której poznaliśmy iPhone’y 15, Apple Watcha series 9 i inne sprzętowe nowości. Nie oznacza to jednak, że wyczerpał się już limit na informowanie klientów o bardziej ekologicznej polityce. Jest nawet miejsce na stworzenie reklamy, z której ponownie dowiemy się, że akcesoriów ze skóry już nie zobaczymy.

W nowym materiale filmowym opublikowanym na oficjalnym kanale na YouTube firma zaznacza, że pożegnała się z akcesoriami wykonanymi ze skóry, aby zredukować negatywny wpływ na planetę. Oczywiście jest to krok w dobrym kierunku, ale szkoda, że wciąż nie doczekaliśmy się wartej uwagi alternatywy.

Tkanina FineWoven nie jest naprawdę „eko”

Apple, aby wynagrodzić niezadowolonym użytkownikom porzucenie akcesoriów ze skóry, postanowiło wprowadzić nowy materiał – tkaninę FineWoven. Reklamowana jest ona jako bardziej ekologiczna i przyjazna dla środowiska. Z jednej strony proces produkcji faktycznie jest bardziej ekologiczny, ale z drugiej w przypadku tego etui pojawia się poważny problem.

Uważam, że produkt ekologiczny powinien nie tylko mieć niski wpływ na środowisko na etapie produkcji, ale też powinien charakteryzować się długą żywotnością. Natomiast na wielu etui wykonanych z FineWoven dość szybko pojawiają się pierwsze ślady użytkowania, a po kilku miesiącach materiał może wyglądać na mocno zniszczony. Częste wymienianie etui do smartfona raczej nie jest ekologiczne.

Boli mnie jeszcze jeden fakt w polityce Apple. Otóż niekoniecznie etui przeznaczone dla starszych iPhone’ów pasują do nowszych modeli. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy smartfon z generacji na generację nie otrzymał żadnych widocznych zmian. Niestety, nieznacznie przesunięte przyciski boczne czy minimalnie grubsza obudowa sprawiają, że musimy kupić nowe etui. Momentami mam wrażenie, że niektóre zmiany w przypadku obudowy wprowadzane są tylko w celu napędzenia sprzedaży akcesoriów.