tablet Lenovo Tab P12 Paper
fot. Lenovo

Ma ekran jak papier. Nowy tablet Lenovo ujrzał światło dzienne

Wyświetlacze przypominające papier stają się coraz powszechniejsze na rynku tabletów. Po TCL i Huawei na wprowadzenie takiego urządzenia zdecydowała się firma Lenovo. Spójrzmy na to, co konkretnie ma do zaoferowania ten sprzęt.

Lenovo wprowadza tablet z ekranem jak papier

Już kilka tygodni temu pojawiły się informacje, że Lenovo przygotowuje tablet z wyświetlaczem imitującym papier. Chodzi o podobne rozwiązanie do tego, z czym mamy do czynienia w modelach konkurencji, takich jak Huawei MatePad 11.5 PaperMatte Edition czy TCL NXTPAPER 11. Nie jest to E Ink (znany z czytników e-booków panel niezwykle przyjazny dla oczu, ale o ograniczonych możliwościach), lecz „zmatowiony” LCD – łagodniejszy dla wzroku niż tradycyjne ekrany.

tablet Lenovo Tab P12 Paper
fot. producenta

I rzeczywiście, po cichu na rynek wprowadzony został Lenovo Tab P12 Matte Display (który nazywany jest też P12 Paper). Tablet jest wyposażony w matowy ekran o przekątnej 12,7 cala i rozdzielczości 3K z powłoką antyodblaskową, przyjazną temperaturą barwową i stałym współczynnikiem kontrastu (wynoszącym 1500:1). Dzięki temu świetnie ma się sprawdzać podczas czytania, ale zdawać egzamin ma także w innych formach rozrywki.

W zestawie z tabletem użytkownicy otrzymują również rysik z czujnikiem pochylenia. W połączeniu z ekranem nowej pe dwunastki, oferować ma przez to wrażenie pisania i rysowania niczym po kartce papieru. Producent postarał się też o programowe rozwiązanie, które zapobiega rejestrowaniu dotyku dłoni przy użytkowaniu tabletu w tym trybie.

tablet Lenovo Tab P12 Paper
fot. producenta

Specyfikacja Lenovo Tab P12 Paper

Na francuskiej stronie produktu, gdzie nowy model już się pojawił, odnajdujemy tylko skróconą specyfikację. Poza szczegółami na temat wyświetlacza, dowiadujemy się z niej jedynie tego, że Tab P12 Paper ma na pokładzie 4 głośniki JBL z Dolby Atmos, 2 mikrofony, aparat 13 Mpix z przodu i 8 Mpix z tyłu, czytnik linii papilarnych oraz moduły Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6 i GPS, a także akumulator o pojemności 10200 mAh, który ma zapewniać 9 godzin działania i obsługiwać szybkie ładowanie (z mocą 30 W).

Pozostałe parametry są nieznane, ale można przypuszczać, że niewiele się tu zmieniło względem Lenovo Tab P12. Ten został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor MediaTek Dimensity 7050, 8 GB RAM i 128 lub 256 GB pamięci na pliki, w zależności od wersji. Całość działa pod kontrolą systemu Android i waży około 600 gramów.

Nie znamy też niestety najważniejszej liczby, a więc ceny urządzenia. Zresztą na dobrą sprawę nie wiemy nawet, czy Tab P12 Matte Display trafi do sprzedaży w naszym kraju (choć jest to wysoce prawdopodobne, biorąc pod uwagę politykę producenta).