iOS Safari App Store
(fot. Apple)

iPhone’y czeka ogromna rewolucja. Użytkownicy będą zachwyceni

iPhone’y to świetne smartfony, ale niektóre ograniczenia, narzucone przez Apple, potrafią być naprawdę irytujące. Na szczęście, wkrótce zostaną wprowadzone ważne zmiany, które z pewnością zostaną docenione przez wielu użytkowników.

Aplikacje do streamingu gier zawitają do App Store

Z pierwszej zmiany będą zadowoleni graczy, którzy dotychczas nie mogli po prostu zainstalować aplikacji z App Store, aby mieć dostęp do Xbox Cloud Gaming czy Nvidia GeForce NOW. Firma Tima Cooka wreszcie się ugięła i zapowiedziała, że aplikacje pozwalające na dostęp do serwisów streamingowych z grami będą dozwolone.

Warto dodać, że wcześniej niektóre z tego typu usługi były „dostępne”, ale wymagały kombinowania przez przeglądarkę internetową. Nie było to wygodne i po prostu cały proces korzystania z takich usług był irytujący. Ograniczenie było naprawdę niesprawiedliwe, bowiem podobny problem w ogóle nie dotyczył urządzeń z Androidem.

Ogłoszona zmiana dotyczy oczywiście zarówno iPhone’ów, jak i iPadów. Należy wiedzieć, że aplikacje tego typu otrzymają klasyfikację wiekową obejmującą treści zawarte w usłudze o najwyższej kategorii wiekowej. Ponadto będą musiały spełnić wytyczne Apple, aby dostać się do App Store.

Wprowadzenie nowych aplikacji do App Store sprawi, że iPhone’y i iPady staną się znacznie ciekawszym sprzętem do grania. Tym bardziej, że Apple nie oferuje żadnej usługi, która mogłaby w pełni konkurować chociażby z Nvidia GeForce NOW.

Nvidia GeForce NOW
Obecnie Nvidia GeForce NOW nie ma w App Store, ale niebawem może się to zmienić (fot. Tabletowo.pl)

Spotify na iPhone’ach otrzyma ważne usprawnienie

Nowe przepisy obowiązujące w UE, które zostały zawarte w Digital Markets Act (DMA), sprawią, że przejście na konto premium będzie wreszcie znacznie wygodniejsze na iPhone’ach. Obecnie bowiem nie możemy wykupić żadnego z pakietów premium z poziomu aplikacji Spotify i konieczne jest korzystanie z przeglądarki internetowej.

Brak omawianej funkcji nie wynika z samych ograniczeń iOS, ale przede wszystkim z faktu, że Apple od takich transakcji pobiera „podatek”. Taka polityka nie podoba się twórcom Spotify, co nie powinno dziwić. W końcu, aby zachować ceny musieliby zarabiać mniej lub ewentualnie wykupienie subskrypcji na iPhone’ach wiązałoby się z większą cenę dla użytkowników (powiększoną o „podatek”). W związku z tym Spotify stwierdziło już kilka lat temu, że całkowicie wycofa możliwość wykupienia premium w aplikacji na iOS.

Najnowsze informacje wskazują, że Apple zmieni dotychczasową politykę. W aplikacji Spotify znów pojawią się „zakupy”, które pozwolą użytkownikom chociażby na wykupienie pakietu premium w normalnej cenie.

Zmian na terenie Unii Europejskiej będzie więcej

Apple szykuje jeszcze inne zmiany, które pojawią się na iPhone’ach i pozostałych urządzeniach. Nie wynikają one z dobrej woli firmy Tima Cooka, ale z konieczności przystosowania się do nowych przepisów na terenie Unii Europejskiej.

Z oficjalnego komunikatu dowiemy się, że planowane zmiany obejmują ponad 600 nowych interfejsów API, rozszerzoną analitykę aplikacji, funkcjonalność dla alternatywnych silników przeglądarek oraz nowe opcje przetwarzania płatności za aplikacje i dystrybucji aplikacji na iOS. Zmiany zobaczymy zarówno w App Store, Safari, jak i całym iOS.

W przypadku iOS możemy liczyć między innymi na:

  • nowe opcje dystrybucji aplikacji na iOS z alternatywnych źródeł,
  • nowe frameworki i interfejsy APIs dla alternatywnych sklepów z apkami,
  • nowe frameworki i interfejsy APIs dla alternatywnych silników przeglądarek internetowych,
  • możliwość wyboru innej aplikacji do płatności zbliżeniowych.

Jeśli chodzi o App Store, to wśród ważniejszych zmian należy wymienić:

  • nowe możliwości korzystania z dostawców usług płatniczych w aplikacjach do przetwarzania płatności za towary i usługi cyfrowe,
  • nowe możliwości przetwarzania płatności poprzez link-out, gdzie użytkownicy mogą dokonać transakcji na cyfrowe towary i usługi na zewnętrznej stronie dewelopera,
  • programiści mogą również informować użytkowników z UE o promocjach, rabatach i innych ofertach dostępnych poza ich aplikacjami,
  • nowe procesy przeglądu aplikacji w celu sprawdzenia, czy programiści dokładnie przekazują informacje o transakcjach korzystających z alternatywnych procesorów płatności,
  • rozszerzona możliwość przenoszenia danych w witrynie Apple dotyczącej danych i prywatności, gdzie użytkownicy z UE będą mogli pobierać nowe dane na temat korzystania z App Store i eksportować je do autoryzowanej strony trzeciej.

W przeglądarce Safari pojawi się nowy ekran wyboru, który będzie wyświetlany przy pierwszym uruchomieniu. Z jego poziomu będzie możliwe wybranie alternatywnej przeglądarki internetowej.

KIedy zmiany trafią do użytkowników?

Nowości mają zostać wprowadzone wraz z iOS 17.4, który w stabilnej wersji zadebiutuje już w marcu 2024 roku. Wówczas wydane zostaną również aktualizacje pozostałych systemów operacyjnych – w końcu przedstawione zmiany dotyczą nie tylko iPhone’ów, ale również iPadów czy Maców.

Patrząc na sposób, w jaki Apple napisało najnowszą informację prasową, łatwo jest odnieść wrażenie, że firma z Cupertino nie jest zachwycona z tych wszystkich zmian. Często pojawiają się wzmianki o nowych zagrożeniach i niebezpieczeństwach. Przed częścią z nich mają chronić dodatkowe zmiany w iOS i pozostałych systemach operacyjnych, ale mimo tego panuje ton, że nie w każdym scenariuszu użytkownik będzie naprawdę bezpieczny.

Cóż, może i pojawiają się nowe drogi, z których będą mogli skorzystać cyberprzestępcy, ale świadomemu użytkownikowi raczej nic nie grozi. Natomiast zyska on znacznie więcej wolności, czyli raczej każdy użytkownik będzie zadowolony.