aplikacja eDO App
źródło: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Ważna wiadomość dla właścicieli smartfonów Huawei z HMS – aplikacja eDO App jest już dostępna w AppGallery

Pod względem liczby dostępnych aplikacji, AppGallery daleko do Sklepu Google Play, jednak bardzo szybko pojawiają się w niej kolejne popularne i potrzebne programy. Teraz dołącza do nich eDO App, którą można wykorzystać do załatwiania spraw urzędowych online.

Huawei wiele inwestuje w rozwój AppGallery. Jest tam dostępnych coraz więcej popularnych wśród polskich użytkowników aplikacji, w tym tych bankowych, choć na ten moment w pełni zintegrowane z HMS są tylko dwie: mBanku i IKO PKO BP (co ważne, ta ostatnia obsługuje płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem technologii HCE i modułu NFC w smartfonie).

Aplikacja eDO App jest już dostępna również w AppGallery

Aplikacja eDO App najpierw została udostępniona w Sklepie Google Play, a niewiele później także w App Store. Jedno i drugie stało się w czerwcu 2020 roku, a zatem ponad pół roku temu. Od teraz jednak program ten jest dostępny również w AppGallery dla użytkowników smartfonów Huawei z HMS (tj. tych bez aplikacji i usług Google).

Aplikacja eDO App pozwala korzystać z warstwy elektronicznej e-dowodu osobistego bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na zakup dedykowanego, dość drogiego czytnika NFC. Wystarczy zainstalować ją na smartfonie z wbudowanym modułem NFC (na przykład z serii Huawei P40 lub Huawei P Smart 2021 NFC), aby móc potwierdzić swoją tożsamość w internecie podczas załatwiania spraw online.

Aplikacja eDO App do tego pozwala też złożyć podpis osobisty i podpisać własne dokumenty, podobnie jak Profil Zaufany. Korzystanie z niej jest proste, intuicyjne i nie wymaga wyjątkowych zdolności – wszystkie instrukcje wyświetlane są bowiem na ekranie smartfona, więc każdy powinien sobie poradzić. Mnie też zdarzyło się z niej korzystać, więc nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

Co ważne, z pomocą aplikacji eDO App można również założyć Profil Zaufany i warto to zrobić, jeżeli ktoś nie ma. Na dłuższą metę, jeśli chce się często korzystać z usług online (na przykład Internetowego Konta Pacjenta czy PUE ZUS), jest on wygodniejszy niż każdorazowe korzystanie z eDO App.

Na koniec przypomnę jeszcze raz, że koniecznie trzeba posiadać e-dowód osobisty z warstwą elektroniczną oraz kody PIN do niego (cztero- i sześciocyfrowy; nadaje się je w urzędzie podczas odbioru dokumentu), a także posiadać smartfon z modułem NFC.

Sklep AppGallery
Pobierz aplikację eDO App z Huawei AppGallery