aplikacja eDO App
źródło: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Aplikacja eDO App do nowych e-dowodów od teraz dostępna też na iOS

Na początku czerwca 2020 roku Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych udostępniła aplikację eDO App, która skierowana jest do posiadaczy nowych e-dowodów osobistych. Początkowo mogli z niej skorzystać wyłącznie użytkownicy smartfonów z Androidem, ale od teraz jest ona dostępna także dla tych, co mają iPhone’a.

Dowód wciąż jest plastikowy, ale świat idzie naprzód

Dowód osobisty to tylko niepozorny kawałek plastiku, jednak stanowi podstawowe narzędzie do potwierdzania swojej tożsamości podczas kontaktów z instytucjami państwowymi, zakładami opieki zdrowotnej czy bankami.

Świat idzie jednak naprzód i wiele spraw można załatwić online, nie wychodząc z domu. Jest to możliwe dzięki Profilowi Zaufanemu, który daje ogromny wachlarz możliwości. Nie wymaga on żadnych dodatkowych i płatnych narzędzi – jest całkowicie bezpłatny, a tym samym atrakcyjny dla obywateli, którzy cenią swój czas i nie chcą wystawać w kolejkach w urzędach.

Kolejnym krokiem w stronę „cyfrowej swobody” w załatwianiu spraw przez internet jest e-dowód osobisty w połączeniu z aplikacją eDO App.

e-dowód osobisty potrafi więcej niż Ci się wydaje

Nowy e-dowód jest pierwszym w historii dowodem tożsamości z tzw. warstwą elektroniczną, którą można wykorzystać do potwierdzenia swojej tożsamości, złożenia podpisu osobistego i podpisania dokumentów online.

Do tej pory jednak, aby wykorzystać te możliwości w domowym zaciszu, konieczne było zakupienie specjalnego czytnika NFC za blisko 250 złotych brutto. Zakup ten nie był szczególnie opłacalny, bowiem przeciętny obywatel raczej nie wykorzystywałby go zbyt często, a tylko „od święta”.

Aplikacja eDO App pozwoli wykorzystać e-dowód osobisty online

Dzięki programowi przygotowanemu przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych (zajmuje się ona też m.in. produkcją e-dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy i dowodów rejestracyjnych) programowi, nie trzeba już kupować horrendalnie wycenionego czytnika NFC, bowiem można wykorzystać moduł NFC w smartfonie.

Do tej pory aplikacja eDO App była dostępna wyłącznie na smart-telefony z Androidem (od 6.0 Marshmallow), ale od teraz mogą ją pobrać z App Store również właściciele iPhone’ów, pracujących pod kontrolą iOS 13.2 lub nowszego.

Jeśli zastanawiacie się, do czego może Wam się przydać aplikacja eDO App, to na przykład przy zakładaniu Profilu Zaufanego – jeśli macie e-dowód osobisty i smartfon z modułem NFC, to po zainstalowaniu tego programu będziecie mogli za jego pośrednictwem potwierdzić swoją tożsamość bez wychodzenia z domu. Aplikację można wykorzystać też jako narzędzie do podpisania wniosku o wydanie karty tachografowej w serwisie info-car.

Dokładny mechanizm działania aplikacji eDO App i najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej tego projektu.