Huawei P40 Pro Plus smartphone
Huawei P40 Pro+ (źródło: Huawei)

PKO wydało aplikację IKO na smartfony Huawei z HMS wraz z obsługą płatności HCE!

PKO BP jako jeden z pierwszych banków w Polsce udostępnił swoją aplikację IKO w AppGallery. Do tej pory nie była ona jednak dostępna dla smartfonów Huawei z HMS, ale właśnie się to zmieniło! Co więcej, użytkownicy mogą korzystać również z płatności mobilnych w technologii HCE!

Huawei podaje, że w sklepie AppGallery znajduje się już polskich 1000 aplikacji, a sumie znaleźć w nim można ponad 35 tysięcy programów. Kilka miesięcy temu pojawiły się w nim również pierwsze aplikacje bankowe, lecz do tej pory nie były one zintegrowane z HMS (Huawei Mobile Services).

Aplikacja PKO BP IKO dostępna na smartfony Huawei z HMS wraz z płatnościami HCE

Co ciekawe, kiedy Huawei poinformował o udostępnieniu aplikacji PKO BP IKO w sklepie AppGallery, dało się ją pobrać również na smartfony z HMS, mimo że oficjalnie producent podawał, że jest ona dostępna wyłącznie na urządzenia z GMS (Google Mobile Services). Był to jednak błąd, który szybko naprawiono.

PKO BP potrzebował kilku miesięcy, aby zintegrować aplikację IKO z Usługami Mobilnymi Huawei (HMS), ale w końcu się udało. Co trochę dziwne, ani bank, ani Huawei nie poinformowali o ukończeniu tego zadania – donieśli o nim Czytelnicy serwisu Cashless.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

PKO BP jest zatem pierwszym bankiem w Polsce, który udostępnił aplikację kompatybilną z HMS. Co więcej, jest też pierwszą instytucją finansową w kraju nad Wisłą, która umożliwia płacenie zbliżeniowo za zakupy za pomocą smartfona z Huawei Mobile Services.

Jako że PKO BP nadal nie zdecydował się na wdrożenie w swoim systemie Google Pay, także w przypadku smartfonów Huawei z HMS płatności zbliżeniowe będą realizowane w oparciu o technologię HCE.

PKO BP IKO HCE
Użytkownicy smartfonów z HMS mogą korzystać z płatności zbliżeniowych w technologii HCE (fot. Tomasz Szwast)

Klienci pozostałych banków na razie mogą jedynie trzymać kciuki, aby inne instytucje również udostępniły swoje aplikacje w AppGallery i zadbały o integrację z HMS. Kilka z nich także ma w swojej ofercie płatności zbliżeniowe HCE, więc w ich przypadku może to być łatwiejsze. W innych trzeba liczyć na jak najszybsze wdrożenie Huawei Pay, które rozwiąże problem obsługi płatności zbliżeniowych w bankach, które nie obsługują technologii HCE.