aplikacja eDO App
źródło: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Dzięki eDO App (nareszcie!) bezpłatnie wykorzystasz warstwę elektroniczną w swoim e-dowodzie osobistym

Nowe e-dowody, tj. dowody osobiste z warstwą elektroniczną, są wydawane od ponad roku. W ciągu 12 miesięcy wydano ich ponad 2,7 mln sztuk, a liczba właścicieli tego dokumentu sukcesywnie się powiększa – za jakiś czas będzie go posiadać większość Polaków. Teraz (nareszcie!) pojawiło się narzędzie, pozwalające bezpłatnie wykorzystać e-dowód osobisty w sieci.

Reklama

Nowy e-dowód osobisty na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od „starego”, jeśli chodzi o jego funkcjonalność. Ten pierwszy oferuje jednak warstwę elektroniczną, za pomocą której można potwierdzić swoją tożsamość, złożyć podpis osobisty i podpisać własny dokument – wszystko oczywiście w formie cyfrowej, ale skutek jest taki sam, jak wykonanie tego fizycznie.

W przypadku e-dowodu osobistego, aby korzystać z warstwy elektronicznej w domowym zaciszu, wymagane jest (a dokładniej – było) dokupienie specjalnego czytnika, który kosztuje aż 199 zł netto (244,77 zł brutto)! To dość wygórowana kwota, jak na coś, czego przeciętny obywatel Polski będzie używał raczej sporadycznie.

Aplikacja eDO App pozwoli bezpłatnie wykorzystać warstwę elektroniczną w e-dowodzie

Mimo że osobiście jestem fanem wszelkiej maści nowych rozwiązań, to niespecjalnie uśmiechało mi się wydawać blisko 250 złotych na czytnik e-dowodu osobistego, ponieważ przez 99% czasu leżałby nieużywany – aktualnie nie mam potrzeby załatwiania dużej ilości spraw urzędowych, a jeśli już, to raczej sporadycznie. Nie znam też nikogo, kto pokusiłby się o zakup tego urządzenia.

Na szczęście, aż chce się powiedzieć – nareszcie, pojawiło się analogiczne i w pełni bezpłatne rozwiązanie o identycznej funkcjonalności. Do wykorzystania warstwy elektronicznej e-dowodu osobistego posłuży aplikacja eDO App, której wydawcą jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, zajmująca się także m.in. wydawaniem samego dokumentu tożsamości oraz też paszportów.

Program aktualnie dostępny jest wyłącznie na system operacyjny Android, jednak wkrótce pojawi się także wersja na iOS. Aby wykorzystać jego funkcjonalność, konieczne jest posiadanie modułu NFC w smartfonie (tablety nie są obsługiwane), gdyż jest on niezbędny, aby pobrać dane z e-dowodu osobistego.

Wszystkie informacje, w tym najczęściej zadawane pytania, na temat aplikacji eDO App, znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej (link w źródle), ale korzystanie z niej jest ogólnie bardzo intuicyjne.

Wystarczy ją uruchomić, zeskanować kod QR na stronie internetowej (lub kliknąć opcję „Użyj eDO App”, jeśli ktoś korzysta z aplikacji na smartfonie), potwierdzić operację, podać numer CAN z dokumentu tożsamości, przyłożyć e-dowód osobisty do modułu NFC i wpisać ustalony w urzędzie, czterocyfrowy lub sześciocyfrowy kod PIN (pierwszy w przypadku potwierdzania tożsamości, drugi przy składaniu podpisu osobistego i podpisywaniu dokumentów).

Pobierz aplikację eDO App na Androida ze Sklepu Google Play

Źródło: eDO App