(fot. pixabay.com)

Android Q z wykrywaniem wypadków? Nowa funkcja jest już testowana

Podczas tegorocznej konferencji Google I/O dowiedzieliśmy się, że Android Q wprowadzi wyczekiwany tryb ciemny, poprawi prywatność i bezpieczeństwo, a także zaoferuje gesty inspirowane iPhonem X. Możliwe, że do listy nowości dołączy jeszcze funkcja wykrywania wypadków.

Google wyraźnie stawia na rozwój oprogramowania i funkcji dla kierowców

Firma z Mountain View chce odgrywać jeszcze większą rolę w samochodach. Już dziś dostarcza popularnych nawigacji – Mapy Google i Waze, a także zapewnia oprogramowanie Android Auto. Dalsze plany zakładają rozwój już obecnych usług i produktów, a także wdrażania nowych rozwiązań.

Po pierwsze, już latem Android Auto doczeka się znacznego odświeżenia interfejsu. Po drugie, system Android Automotive został niedawno otworzony dla twórców aplikacji. Po trzecie, Asystent Google dzięki nowemu trybowi ma stać się atrakcyjniejszy dla kierowców. Do tego dochodzi dość intensywny rozwój Map Google, które stają się coraz lepszą nawigacją samochodową.

Android Q ma zadbać o nasze bezpieczeństwo w samochodzie

Google testuje obecnie funkcję automatycznego wykrywania wypadków, która ma zostać wprowadzona wraz z nadchodzącą dużą aktualizacją Androida. Pierwsze wzmianki o niej zostały dostrzeżone w kodzie Androida Q Beta 3, ale niestety nie ujawniają żadnych konkretów.

Tesla z nowymi funkcjami bezpieczeństwa. Oto jak powinny wyglądać aktualizacje oprogramowania

Nie wiadomo, jak opisywana nowość ma działać. Możliwe, że wykorzystany zostanie akcelerometr i mikrofon, aby móc zebrać odpowiednią ilość danych. Jednakże, pojawia się tutaj spora przeszkoda – oprogramowanie będzie musiało odróżnić upadek smartfonu od wypadku samochodu. Jedną z opcji jest aktywacja funkcji wyłącznie, gdy użytkownik korzysta z Android Auto lub jeśli smartfon podłączony jest do samochodu z użyciem Bluetooth.

Wciąż nie wiemy, jak funkcja zareaguje po wykryciu wypadku. Najpewniej jednak wprowadzona zostanie możliwość powiadomienia ustalonych wcześniej kontaktów. Jeśli Google udałoby się osiągnąć wysoką skuteczność w poprawnym rozpoznawaniu wypadków, to mogłaby pojawić się jeszcze opcja powiadamiania odpowiednich służb.

Funkcja, jeśli zostanie finalnie wprowadzona do stabilnego Androida Q, może zostać ograniczona wyłącznie do smartfonów z serii Pixel. Niewykluczone jednak, że Google podejmie decyzję o udostępnieniu niezbędnej dokumentacji innym producentom smartfonów z Androidem, aby mogli oni zaimplementować wykrywanie wypadków także w swoich produktach.

źródło: XDA Developers