(fot. Google)

Nadchodzą ogromne zmiany w interfejsie Android Auto!

Tuż przed tegoroczną konferencją Google I/O, firma z Mountain View ogłosiła wprowadzenie znacząco przebudowanego Android Auto, który w nowym wydaniu docelowo ma trafić do wszystkich użytkowników. Trzeba zaznaczyć, że zmiany są naprawdę duże – oprogramowanie otrzyma całkowicie nowy interfejs.

Google w oficjalnym wpisie informuje, że nowy Android Auto został zaprojektowany, aby wyświetlać więcej przydatnych informacji i uprościć typowe zadania podczas jazdy. Oczywiście najważniejszym celem jest zwiększenie przejrzystości i wygody obsługi podczas prowadzenia samochodu. Nowy wygląd ma zostać udostępniony jeszcze tego lata.

Nowy ekran główny i dostosowujący się pasek dolny

Z Android Auto zniknie obecny ekran główny, który opiera się na wyświetlaniu widżetów z bieżącymi informacji, jak pogoda, nieodebrane powiadomienia czy wskazania nawigacji. Zostanie on zastąpiony siatką ikon na wzór ekranu z Apple CarPlay. Powinno to pozwolić na szybszy dostęp do wybranych aplikacji, szczególnie w przypadku, jeśli korzystamy z kilku nawigacji lub kilku programów do słuchania muzyki/radia.

Android Auto – nowy ekran główny. (fot. Google)

Dolny pasek, który aktualnie zawiera ikony szybkiego dostępu do głównych funkcji Android Auto, zostanie zastąpiony paskiem dostosowującym się określonego scenariusza. Nowy pasek może wyświetlać zminimalizowany odtwarzacz muzyki, gdy przykładowo wyjdziemy ze Spotify i przeglądamy kontakty. Można go również wykorzystać do prostych wskazań nawigacji, gdy opuścimy ekran Map Google.

Nowy interfejs zostanie oparty o wytyczne wzornictwa Material Design. Ma być bardziej nowoczesny i lepiej dostosowany do obsługi w samochodzie. Co więcej, zgodnie z panującym trendem, całość otrzyma ciemny motyw. Usprawnień doczeka się jeszcze ekran powiadomień, jak i odbieranie przychodzących wiadomości i połączeń.

Android Auto ma być po prostu lepszy

Po uruchomieniu samochodu Android Auto będzie kontynuował odtwarzanie multimediów i wyświetli wybraną przez użytkownika nawigację. Oprogramowanie lepiej dostosuje się do większych ekranów montowanych w samochodach. Jeśli ekran będzie odpowiednio duży, to kierowca otrzyma więcej informacji.

Mapy Google i Spotify. (fot. Google)

Co ciekawe, konkurencja ma również szykować usprawnienia w swoim oprogramowaniu. Apple CarPlay ma podobno otrzymać zestaw nowości wraz z iOS-em 13, aczkolwiek należy mieć na uwadze, że firma z Cupertino raczej nie zdecyduje się na rewolucję porównywalną do nowego Android Auto.

źródło: Google