(fot. Google)

Android w samochodzie z własną bazą aplikacji. Google ogłasza otwarcie platformy

Google ma Android Auto, a użytkownicy urządzeń z logo nadgryzionego jabłka mogą korzystać z Apple CarPlay. Oba rozwiązania stanowią tylko nakładkę na oprogramowanie producenta samochodu i ze względu na ograniczenia, nie mogą w pełni zastąpić systemu infotainment. Google zamierza to zmienić i chce oferować system Android Automotive, który właśnie został otwarty na aplikacje firm trzecich.

Android Automotive to platforma, która ma wprowadzić Androida do samochodów. Nie chodzi o oprogramowanie, które zapewni wyłącznie dostęp do wybranych aplikacji i usług ze smartfona, jak robi to Android Auto. Google chce, aby ich system operacyjny miał dostęp do funkcji samochodu, takich jak klimatyzacja czy wybór trybów jazdy. Oczywiście wszystko to podane z Mapami Google i innymi usługami firmy z Mountain View.

Android Automotive pozwoli słuchać muzyki ze Spotify i innych usług

Google ogłosił, że twórcy aplikacji multimedialnych, począwszy od konferencji Google I/O 2019, będą mogli zasilać bazę oprogramowania dostępnego na system Android Automotive. Firma z Mountain View chce w ten sposób przekonać firmy oferujące usługi streamingu muzyki, aby wydały własne aplikacje, które będą już dostępne w momencie debiutu Android Automotive w większej liczbie samochodów.

Aplikacje multimedialne w Android Automotive OS (fot. Google)

Haris Ramic, pracujący nad rozwojem Android Automotive, poinformował za pośrednictwem serwisu TechCrunch, że platforma zostanie niebawem otwarta na kolejnych deweloperów. Google zamierza bowiem dopuścić także m.in. konkurencyjne nawigacje. Pojawią się również aplikacje z innych kategorii, które powinny okazać się przydatne w samochodzie.

Android Automotive zdominuje rynek systemów infotainment?

Wszystko to brzmi interesująco, ale czy faktycznie nowy system Google zdobędzie popularność? Warto zauważyć, że wielu producentów samochodów mocno stawia na autorskie oprogramowanie. Chociażby BMW rozwija autorski system iDrive, który jest naprawdę świetnym rozwiązaniem do samochodu i niewykluczone, że wypada znacznie lepiej od Androida. Nawet w kwestii asystenta głosowego część firm woli wprowadzać własne technologie.

Urządzenie do testowania aplikacji. (fot. Google)

BMW czy Mercedes raczej nie szybko sięgną po Android Automotive, ale nie oznacza to, że pozostałe firmy również będą trzymać się swoich systemów infotainment. Volvo zaprezentował już samochód Polestar 2, który został wyposażony w Androida. Ponadto, nowym rozwiązaniem zainteresowany jest Fiat Chrysler Automobiles, a także grupa Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance.

Wygląda na to, że po prostu nastąpi podział na dwie główne grupy. Pierwsza będzie skupiać producentów stawiających na własne oprogramowanie. Natomiast w drugiej znajdą się firmy, które wybiorą Android Automotive.

Polecamy także: 

Jaguar Land Rover chce płacić kierowcom w kryptowalucie za udostępnianie danych

źródło: TechCrunch, Android Developers Blog