(fot. Google)

Asystent Google otrzyma tryb dla kierowców i pozwoli zdalnie włączyć klimatyzację

Google coraz więcej sił inwestuje w rozwój oprogramowania i rozwiązań przeznaczonych do samochodów. Dotyczy to także Asystenta Google, który akurat podczas jazdy może okazać się świetnym rozwiązaniem. Cieszy więc fakt, że na tegorocznej konferencji Google I/O ogłoszono tryb samochodowy przeznaczony dla użytkowników Asystenta.

Asystent Google jeszcze bardziej spodoba się kierowcom

Dużą zaletą Asystenta jest obsługa z wykorzystaniem głosu. Nie trzeba dotykać ekranu, szukać przycisku czy wpisywać tekstu – wystarczy wypowiedzieć odpowiednią komendę. Oczywiście jest to niezwykle wygodne, gdy prowadzimy samochód. Co więcej, dzięki temu, że nie wymaga odrywania wzroku od drogi, pozytywnie przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa.

Google oczywiście rozumie wygodę i bezpieczeństwo obsługi głosowej, więc już wcześniej użytkownicy Asystenta otrzymali integrację z Mapami Google. Asystent pozwala również sterować odtwarzaczem muzyki (np. Spotify) i zapewnia opcje komunikacji. Natomiast już niebawem zaoferuje tryb samochodowy, co powinno dodatkowo zwiększyć jego atrakcyjność w oczach kierowców.

Podczas korzystania z trybu samochodowego wyświetlony zostanie spersonalizowany ekran, który zapewni dostęp do najważniejszych danych i funkcji. Przykładowo wyświetli on wskazania nawigacji, nieodebrane połączenia, a także pokaże informacje o aktualnie odtwarzanym utworze. Będzie on pobierał dane z innych usług Google – przykładowo jeśli mamy zarezerwowaną restaurację, to karta nawigacji przedstawi wskazówki dojazdu lub jeśli słuchaliśmy podcastu w domu, to po wejściu do samochodu możemy wznowić odtwarzanie.

Tryb dla kierowców zostanie uruchomiony automatycznie w momencie podłączenia smartfona przez Bluetooth do samochodu. Można będzie go aktywować również za pomocą głosu – wystarczy, że kierowca powie „Hey Google, jedziemy”.

Asystent Google pozwoli na zdalne sterowanie systemami samochodu

Kolejna nowość przyda się jeszcze przed wejściem do samochodu. Asystent Google pozwoli na ustawienie temperatury, gdy jeszcze jesteśmy w domu. Ponadto, za pomocą głosu będzie można sprawdzić poziom paliwa lub upewnić się, czy wszystkie drzwi są zamknięte.

Funkcja ma zostać wprowadzona w ciągu najbliższych miesięcy. Będzie ona obsługiwana przez samochody Mercedesa z wykupionym pakietem Mercedes me connect i modele Hyundaia z Blue Link.

Nowy Android Auto już niebawem

Google szykuje więcej nowości dla kierowców. Tuż przed konferencją Google I/O poznaliśmy planowane zmiany w Android Auto. Oprogramowanie otrzyma zupełnie nowy interfejs, przebudowany ekran główny i dostosowujący się pasek umieszczony na dole interfejsu.

źródło: Google