(fot. Volvo)

Android Automotive OS zostanie zainstalowany w elektrycznym Volvo XC40

Nie, to nie popularny Android Auto. Nowe elektryczne Volvo XC40 otrzyma zupełnie nowy system infotainment o nazwie Android Automotive OS.

Reklama

Android skrojony z myślą o kierowcach

Volvo zapowiedziało premierę nowego elektrycznego modelu, który zostanie oparty na już dostępnym XC40. Duże zmiany zobaczymy nie tylko pod względem napędu, ale również w kwestii oprogramowania. Volvo postawi na rozwiązanie dostarczone przez Google.

Reklama

Volvo XC40 będzie w całości elektryczne i superbezpieczne

Android Automotive OS to cała platforma przygotowana do instalowania w samochodach. Po pierwsze, podobnie jak w Android Auto, kierowca otrzymuje dostęp do najważniejszych usług firmy Google, takich jak Mapy Google czy Asystent Google. Ponadto, z czasem powinny pojawić się inne popularne aplikacje, które mogą okazać się przydatne podczas jazdy lub po prostu wpłyną pozytywnie na komfort, zapewniając przykładowo dostęp do ulubionej muzyki.

Platforma została już otworzona dla twórców aplikacji i niebawem sklep powinien zapewnić się ciekawym oprogramowaniem. Należy mieć na uwadze, że w przypadku Android Automotive OS nie jest potrzebne połączenie ze smartfonem, bowiem aplikacje są uruchamiane bezpośrednio na komputerze samochodu.

Android Automotive OS na centralnym ekranie Volvo XC40 (fot. Volvo)

Volvo chwali się również, że elektryczna wersja XC40 to pierwszy model w ofercie, który otrzyma tak daleko idącą możliwość aktualizacji oprogramowania i systemu operacyjnego drogą bezprzewodową (over-the-air). System i funkcje mają ewoluować i poprawiać się w miarę upływu czasu, co przypomina rozwiązanie stosowane już przez Teslę.

W końcu zapewniliśmy klientom takie same funkcje w samochodzie, jakie mają w swoich smartfonach z tą różnicą, że są one przystosowane do bezpiecznego korzystania z nich podczas jazdy – powiedział Henrik Green, dyrektor ds. technologii w Volvo Cars. Dzięki wprowadzeniu bezprzewodowych aktualizacji i zdalnego dodawania nowych funkcji, samochód cały czas ma wszystkie aktualizacje, a jego funkcje cyfrowe są świeże i atrakcyjne.

Wśród ciekawszych funkcji nie zabraknie mobilnej aplikacji na smartfony. Usługa Volvo On Cal pozwoli na zdalny dostęp do elektrycznego XC40 – włączenie klimatyzacji czy sprawdzenie przewidywanego zasięgu na akumulatorach. Dodatkowo w aplikacji zapisywana będzie lokalizacja samochodu, co powinno umożliwić jego łatwiejsze zlokalizowanie na dużych parkingach.

Nowe Volvo XC40 zostanie oficjalnie zaprezentowane już 16 października w Los Angeles. Wówczas poznamy więcej szczegółów o samochodzie z fabrycznie zainstalowanym Androidem.

Polecamy również:

Nowe Volvo S60. Dotykowy ekran w samochodzie – czy to w ogóle się sprawdza?

źródło: materiały prasowe Volvo

Reklama