Volvo XC40
Volvo XC40 (fot. Volvo)

Volvo XC40 będzie w całości elektryczne i superbezpieczne

Szwedzka marka uchyliła rąbka tajemnicy na temat zapowiadanego, elektrycznego crossovera. Bezemisyjne Volvo XC40 ma być jednym z najbezpieczniejszych pojazdów na drodze.

Volvo już od dłuższego czasu zapowiadało wprowadzenie nowej gamy elektrycznych pojazdów do swojej oferty. Co więcej – w stosownych komunikatach przekonywano, że do 2025 roku samochody w pełni elektryczne będą stanowiły połowę światowej sprzedaży szwedzkiego koncernu.

Reklama

Po niedawnych zapowiedziach sportowego modelu Polestar 2, który ma zadebiutować już w 2020 roku, temat ucichł. Aż do teraz. Volvo zdradziło bowiem kilka ciekawych faktów dotyczących nadchodzącego w pełni elektrycznego crossovera XC40.

Volvo XC40

Wiadomo, że nadchodzący pojazd ma być jednym z najbezpieczniejszych w swojej klasie. Specjalnie z myślą o nim konstruktorzy opracowali całkowicie nowy przedział dla akumulatorów. Ma on mieć modularną klatkę bezpieczeństwa oraz strefę zgniotu, której zadaniem będzie pochłanianie energii w trakcie wypadku. Sam akumulator został natomiast umieszczony pod podłogą kabiny, co ma obniżyć środek ciężkości i zapobiec wywróceniu się pojazdu.

Volvo XC40
Volvo XC40 (fot. Volvo)

Również pod względem technologii bezpieczeństwa, elektryczne Volvo ma stać na najwyższym poziomie. Samochód ma być wyposażony m.in. w cały szereg zaawansowanych kamer i czujników ultradźwiękowych. Mają one na bieżąco obserwować teren i informować kierowcę o zmiennych warunkach na drodze. Szwedzi obiecują też prawdziwy przełom z zakresu systemów i asystentów jazdy – choć na tę chwilę nie zdradzono szczegółów, można tu spekulować o odświeżonych funkcjach City Safety i Pilot Assist.

Niestety, na obecną chwilę nie wiadomo nic na temat osiągów samochodu. Tajemnicą jest też moc i liczba baterii elektrycznych. Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji, pojazd ma bazować na platformie CMA (Compact Modular Architecture), czyli tej samej, którą zobaczymy w nadchodzącym elektrycznym Polestar 2.

Volvo XC40
Volvo XC40 (fot. Volvo)

Na szczegóły musimy zatem jeszcze poczekać. Pierwszy publiczny pokaz Volvo XC40 zaplanowano jednak już na 16 października.

Źródło: Volvo