(fot. GM)

Android Automotive OS nowym systemem operacyjnym w samochodach GM

Koncern motoryzacyjny General Motors postawił na oprogramowanie Google. Nie, nie chodzi o obsługę Android Auto – firma zamierza instalować Androida bezpośrednio w swoich samochodach.

General Motors i Android Automotive OS

Android Automotive OS to platforma stworzona przez Google, która skierowana jest do obsługi systemów infotainment w samochodach. Nie mamy do czynienia z nakładką, jak w przypadku Android Auto – integracja jest znacznie głębsza. Użytkownik zyskuje dostęp nie tylko do usług Google, ale również możliwość sterowania funkcjami samochodu.

General Motors zacznie stosować system infotainment Google od 2021 roku. Oznacza to, że właściciele nowych samochodów zyskają wygodny dostęp do nawigacji Mapy Google, Asystenta Google i innych usług firmy bez konieczności sięgania po Android Auto.

Wszystkie marki należące do GM mają oferować natywną wersję Androida dla samochodów. Nie dotyczy to tylko rynku chińskiego. Mimo iż na pokładzie znajdzie się Android Automotive OS, to wciąż będzie dostępna możliwość używania Android Auto, jak i oprogramowania Apple CarPlay.

Android Automotive OS (fot. GM)

Właściciele nowych samochodów General Motors za dostęp do usług Google zapłacą prywatnością. Firma zamierza udostępnić Google część danych zbieranych z samochodu. Informacje mają być jednak anonimowe i podobno nie zawierać danych o sposobie prowadzenia samochodu.

Android Automotive OS pojawi się w innych samochodach

General Motors nie jest jedyną firmą, która jest zainteresowana platformą Google. Nie powinno to dziwić – rozwój własnego oprogramowania generuje dodatkowe, często wysokie koszta. Natomiast sięgnięcie po już gotowe rozwiązania może odczuwalnie obniżyć koszt produkcji.

Pierwszym dużym partnerem Google jest Volvo, które pokazało już samochód z Androidem na pokładzie – model Polestar 2. Niewykluczone, że Android niebawem trafi do wszystkich nowych modeli Volvo. Ponadto, na oprogramowanie Google chce również postawić koncern Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance.

Możliwe, że z czasem dołączą kolejne firmy, które zdecydują się porzucić autorskie oprogramowanie. Co więcej, nie zdziwię się, gdy konkurencja Google wkrótce przedstawi własne systemy operacyjne dla samochodów – rynek motoryzacyjny może bowiem przynieść nowe źródło dochodu, a co więcej – pomoże w promowaniu własnych usług.

Polecamy również:

Android Auto for Phone Screen – Google szykuje nową aplikację dla kierowców

źródło: The Verge, General Motors