(fot. Tabletowo.pl)

Kolejne aktualizacje iOS i watchOS do pobrania. Koniecznie je zainstaluj

Użytkownicy iPhone’ów i Apple Watchy nie mogą ostatnio narzekać na nudę, ale raczej nie takich wrażeń oczekują od firmy z Cupertino. Apple właśnie udostępniło kolejny zestaw poprawek – iOS 15.3.1 i watchOS 8.4.2. Ponadto wydany został macOS 12.2.1.

iOS 15.3.1 dostępny do pobrania

Pierwsze miesiące po oficjalnej premierze iOS 15 sugerowały, że mamy do czynienia z dopracowanym systemem operacyjnym. Niestety, ostatnie tygodnie wskazują, że najwidoczniej tak nie jest. Dopiero co dowiedzieliśmy się o poważnym błędzie, naruszającym prywatność użytkowników, a teraz Apple wydało kolejny zestaw poprawek.

Warto zaznaczyć, że ostatnia aktualizacja iOS pojawiła się zaledwie dwa tygodnie temu i ona również była skupiona przede wszystkim na usunięciu odkrytych błędów. Cóż, najwidoczniej zespół Tima Cooka nie odrobił wówczas porządnie pracy domowej.

Najnowsza wersja, oznaczona jako iOS 15.3.1, zawiera ważne uaktualnienia zabezpieczeń iPhone’a, a także rozwiązuje problem wpływający na poprawne działanie monitorów brajlowskich.

aktualizacja iOS 15.3.1 fot. Tabletowo.pl
Aktualizacja iOS 15.3.1 (fot. Tabletowo.pl)

Apple wydało jeszcze iPadOS 15.3.1. Należy mieć na uwadze, że zarówno iOS 15.3.1, jak i aktualizacja skierowana na iPady, usuwają lukę zabezpieczeń w WebKit, która umożliwiła spreparowanym stronom internetowym wykonanie złośliwego kodu. W związku z tym, że luka może być wykorzystywana przez cyberprzestępców, to zaleca się jak najszybsze zainstalowanie poprawek.

iOS 15.3.1 i iPadOS 15.3.1 dostępne są dla wszystkich obecnie wspieranych iPhone’ów i iPadów. W przypadku iPhone’a 12 Pro konieczne jest pobranie 242 MB. Oczywiście rozmiar pliku aktualizacji może się różnić zależnie od modelu iPhone’a i iPada.

watchOS 8.4.2 i macOS 12.2.1

W przypadku Apple Watchy jest jeszcze „ciekawiej”. To już trzecia aktualizacja wydana w ciągu zaledwie trzech tygodni – ostatnia została udostępniona na początku tego miesiąca. Niestety, nie wygląda to dobrze i sugeruje, że kontrola jakości oprogramowania w Apple nie działa zgodnie z założeniami.

aktualizacja watchOS 8.4.2 fot. Tabletowo.pl
(fot. Tabletowo.pl)

Jak informuje firma z Cupertino, watchOS 8.4.2 zawiera uaktualnienia zabezpieczeń i poprawki błędów. Aktualizacja dostępna jest dla wszystkich obecnie wspieranych smartwatchy Apple. Na modelu Apple Watch series 6 konieczne jest pobranie pliku o rozmiarze 81 MB.

Wraz z iOS 15.3.1 i watchOS 8.4.2, Apple udostępniło jeszcze macOS 12.2.1. Z oficjalnej informacji wynika, że aktualizacja przeznaczona na Maki rozwiązuje frustrujący problem z szybkim rozładowywaniem się akumulatorów w MacBookach. Występował on po przejściu w tryb uśpienia w laptopach, do których były podłączone urządzenia przez Bluetooth.

aktualizacja macOS 12.2.1 fot. Tabletowo.pl
(fot. Tabletowo.pl)

Co ciekawe, błąd pojawiał się zarówno w modelach z Intelem, jak i tych wyposażonych w autorskie procesory ARM. Natomiast Apple wyraźnie twierdzi, że aktualizacja naprawia problem tylko w MacBookach z Intelem.

Ponadto macOS 12.2.1 usuwa lukę w WebKit, która mogła umożliwić spreparowanym stronom internetowym wykonanie złośliwego kodu. Opisana aktualizacja jest już oczywiście dostępna do pobrania.