źródło: Acer

Acer stawia na system Chrome OS również w tabletach

W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi widok tabletu z systemem Android, iPadOS czy po prostu z Windowsem – szczególnie Windows 11, który stał się zdecydowanie bardziej przyjazny dla tego typu urządzeń. Natomiast tablety z systemem Chrome OS to nisza, bowiem ten system operacyjny od Google dedykowany jest raczej stricte docelowej grupie, jakimi są Chromebooki. Acer zaprezentował jednak Chromebook Tab 510, czyli właśnie tablet z Chrome OS, a także nowego Chromebook Spin 714.

Acer Chromebook Tab 510 – nowy tablet z Chrome OS

Acer zaprezentował swój najlepszy „tablet”, chociaż z uwagi na system, równie dobrze można go nazwać Chromebookiem pozbawionym wbudowanej klawiatury. Urządzenie cechuje się smukłą obudową, natomiast nie możemy powiedzieć tego samego na temat obramowania ekranu – zarówno po prawej, jak i lewej stronie ramki są naprawdę grube.

Górna i dolna strona wyglądają nieco lepiej – obie są nieco cieńsze, natomiast u góry zamontowana została kamerka z 5 Mpix sensorem MIPI, a na dole dwa głośniki. Jeśli chodzi o ekran, to producent zastosował tu 10,1-calowy panel wykonany w technologii LCD IPS, pracujący w rozdzielczości WUXGA (1920×1200 pikseli, proporcje 16:10). Wyświetlacz wspiera obsługę dotykiem i ryskiem oraz został pokryty szkłem Corning Gorilla Glass.

Acer Chromebook Tab 510
źródło: Acer

Acer Chromebook Tab 510 napędza mobilny procesor Qualcomm Snapdragon 7c 2. generacji. Tablet ma akumulator, który pozwala na 11 godzin pracy. Całość jest zamknięta w odpornej na upadki obudowie (certyfikat MIL-STD 810H) z wysokości do 122 cm. Każda wersja otrzyma moduł łączności przewodowej Wi-Fi, natomiast tylko niektóre wersje będą miały też modem 4G.

Acer Chromebook Tab 510
źródło: Acer

Z myślą o tym urządzeniu producent specjalnie zaprojektował rysik o 4096 poziomach nacisku, a opcjonalnie będzie można kupić zestaw z etui Keyboard Folio Case. Cena Chromebook Tab 510 ma zaczynać się od 400 dolarów (równowartość ~1770 złotych). Tablet na początku trafi do sprzedaży jedynie w USA – w czerwcu br.

Acer Chromebook Spin 714 to Chromebook klasy premium

Spin 714 jest najnowszym przedstawicielem Chromebooków premium od Acera. Dlaczego? Urządzenie ma na pokładzie procesory Intel Core 12. generacji (nawet do i7) i certyfikat platformy Intel Evo. Laptop wyświetli wszystko na 14-calowym, dotykowym ekranie – w zależności od wersji, o rozdzielczości WQXGA 2560×1600 pikseli lub WUXGA 1920×1200 pikseli.

Niezależnie od rozdzielczości, ekran Chromebooka cechuje się 100% pokryciem przestrzeni barw sRGB, a panel jest pokryty szkłem Corning Gorilla Glass. Wyświetlacz przymocowany został przy użyciu zawiasu 360°, co umożliwia pracę w trybie tabletu. Klawiatura jest kompaktowa i podświetlana. Mimo smukłego designu, Acer zmieścił tutaj pełnowymiarowy port HDMI, a także dwa złącza Thunderbolt 4. Nie zapomniano tu oczywiście o WiFi 6E oraz Bluetooth 5.2.

Całość została zamknięta w aluminiowej obudowie certyfikowanej „wojskowym” standardem MIL-STD 810H, który zapewnia o wysokiej wytrzymałości i odporności, w tym na upadki. W niektórych wersjach Chromebook Spin 714 otrzyma czytnik linii papilarnych. Urządzenie trafi do sprzedaży w czerwcu 2022 roku w dwóch wersjach – podstawowej w cenie 879 euro (~4080 złotych) i Enterprise, która będzie kosztowała 979 euro (~4540 złotych).