Intel Thunderbolt logo
Thunderbolt (źródło: Intel)

Intel ujawnia szczegóły na temat Thunderbolt 4. Użytkownicy powinni je docenić

Historia Thunderbolt sięga 2010 roku. Przez ostatnich dziesięć lat firma Intel sukcesywnie rozwijała i udoskonalała ten interfejs. Dziś jest gotowa ujawnić garść nowych szczegółów na temat jego najnowszej odsłony – Thunderbolt 4.

Krótka historia Thunderbolt

Już w 2010 roku interfejs Thunderbolt połączył w sobie możliwość przesyłania wideo i danych z robiącą wrażenie prędkością 10 Gbit/s. Trzy lata później zwiększono jej przepustowość do 30 Gbit/s, a po kolejnych dwóch aż do 40 Gbit/s.

Z kolei od 2017 roku interfejs Thunderbolt jest natywnie wspierany przez system operacyjny Windows, a dwa lata później ogłoszono również integrację Thunderbolt 3 z procesorami Ice Lake oraz udostępnienie przez Intela specyfikacji protokołu Thunderbolt do wykorzystania w USB 4.

Wkrótce komercyjnie zostanie wdrożona następna generacja tego interfejsu – Intel ujawnił kolejne szczegóły na temat Thunderbolt 4.

Thunderbolt 4 – charakterystyka

Jak podkreśla Intel, jest to uniwersalny interfejs przewodowy nowej generacji, zapewniający wyższy poziom minimalnej przepustowości, poszerzone możliwości oraz zgodność ze specyfikacją USB 4. Producent dodaje też, że po raz pierwszy umożliwi on obsługiwanie stacji dokujących z maksymalnie czterema portami Thunderbolt oraz pozwoli na korzystanie z uniwersalnych kabli o długości do 2 metrów.

Thunderbolt 4
Thunderbolt 4 (źródło: Intel)

Intel informuje, że interfejs Thunderbolt 4 jest oparty na rozwiązaniach zastosowanych w Thunderbolt 3, dzięki czemu zapewnia prawdziwą uniwersalność połączenia przewodowego. Ponadto umożliwia też przesyłanie danych i wideo z przepustowością 40 Gbit/s oraz zasilanie przy użyciu jednego kabla.

Dodatkowo jego specyfikacja jest zgodna z różnymi standardami, nie tylko USB 4, ale też DisplayPort i PCI Express (PCIe), a na dodatek również w pełni kompatybilna ze wcześniejszymi generacjami produktów z portami Thunderbolt i USB.

Wśród wymagań certyfikatu najnowszego interfejsu Intel wymienia m.in. podwojenie minimalnej przepustowości przesyłania wideo i danych w porównaniu do Thunderbolt 3 (wsparcie dla dwóch monitorów 4K lub jednego 8K i PCIe z przepustowością 32 Gbit/s do podłączania pamięci masowych o prędkości odczytu do 3000 MB/s), obsługę stacji dokujących z maksymalnie czterema portami Thunderbolt 4 oraz ładowanie PC w przynajmniej jednym porcie.

charakterystyka Thunderbolt 4
Charakterystyka Thunderbolt 4 i porównanie do Thunderbolt 3 oraz USB 4 i USB3/DP (źródło Intel)

Jak możecie zobaczyć na załączonym powyżej porównaniu, najnowsza wersja interfejsu wymaga taką samą minimalną prędkość transferu jak poprzednia, jednak jednocześnie oferuje szereg udoskonaleń, o których była mowa powyżej.

Intel informuje, że nadchodzące procesory Intel do komputerów przenośnych o kryptonimie „Tiger Lake” jako pierwsze zintegrują Thunderbolt 4. Amerykanie dodają też, że pierwsze komputery i akcesoria obsługujące ten interfejs mają być dostępne „jeszcze w tym roku” (w tym laptopy oparte na programie o nazwie „Project Athena”).

Thunderbolt 4 – przegląd