maszt stacja bazowa nadajnik BTS T-Mobile logo
fot. Pixabay, T-Mobile

T-Mobile ma już więcej nadajników 5G niż Plus

Przez długi czas T-Mobile nie chwaliło się postępami w rozbudowie swojej sieci 5G, ale od początku lipca 2021 roku operator wziął się ostro do roboty, dzięki czemu ma już więcej nadajników 5G niż Plus, który mianuje się liderem tej technologii w Polsce.

T-Mobile było drugim operatorem w Polsce, który udostępnił w Polsce sieć 5G na szeroką skalę. W momencie jej uruchamiania (w czerwcu 2020 roku) zadeklarował, że do końca czerwca 2021 roku (czyli w ciągu pierwszego roku dostępności technologii 5G dla klientów) jej zasięgiem zostanie objętych 6 mln osób w 46 miastach i miejscowościach. Założenia ilościowe udało się jednak zrealizować znacznie wcześniej, bo już w lutym 2021 roku.

T-Mobile ma już więcej nadajników 5G niż Plus

Co więcej, od początku lipca 2021 roku T-Mobile znacznie przyspieszył rozbudowę swojej sieci 5G. Na początku zeszłego miesiąca operator zadeklarował, że zamierza w każdym tygodniu uruchamiać ponad 120 nowych stacji bazowych 5G, ale – ponownie – tempo jest znacznie szybsze.

10 sierpnia 2021 roku poinformował, że w ostatnich dniach uruchomił 5G na 160 kolejnych stacjach bazowych, dzięki czemu liczba nadajników, za pośrednictwem których udostępniana jest sieć piątej generacji, wzrosła do 2100. Dla porównania, 29 lipca 2021 roku podawał, że jest ich blisko 1800.

T-Mobile logo
Tak, ten iPhone nie obsługuje 5G, ale już w 2022 roku Apple wprowadzi na rynek nowego iPhone’a SE z modemem 5G (fot. Pixabay)

Zatrudniani przez T-Mobile technicy pracują w pocie czoła i w ciągu kilku ostatnich dni wyrobili 150% normy, ponieważ liczba masztów 5G wzrosła aż o 184. Dzięki temu aktualnie operator dysponuje już blisko 2300 nadajnikami, obsługującymi 5G.

W tym miejscu warto zauważyć, że T-Mobile tym samym prześcignęło Plusa, który niedawno poinformował, że aktualnie dysponuje ponad 2200 nadajnikami 5G i obejmuje zasięgiem swojej sieci 5G już ponad 15 mln mieszkańców Polski.

W przeciwieństwie jednak do swojego konkurenta, T-Mobile nie operuje danymi na temat liczby obejmowanej zasięgiem swojego 5G części populacji Polski. W przekazach marketingowych określa się natomiast największą siecią 5G w Polsce, opierając się na liczbie stacji bazowych 5G.

Mapę zasięgu sieci 5G T-Mobile (i nie tylko) można sprawdzić na dedykowanej stronie internetowej operatora.