maszt stacja bazowa nadajnik BTS T-Mobile logo
fot. Pixabay, T-Mobile

W zasięgu 5G T-Mobile jest już ponad 6 mln mieszkańców Polski. Sieć wkrótce wyłączy 3G

Ubiegły rok zapisze się w historii jako ten, w którym najwięksi operatorzy w Polsce uruchomili komercyjnie dostępną sieć 5G. Wszyscy sukcesywnie ją rozwijają i jednocześnie czekają na aukcję dedykowanych tej technologii częstotliwości. T-Mobile pochwaliło się, na jakim etapie rozwoju jest jego 5G i przy okazji ponownie zapowiedziało wyłączenie sieci 3G.

W zasięgu 5G T-Mobile jest już ponad 6 mln mieszkańców Polski. Sieć wkrótce wyłączy 3G

T-Mobile uruchomiło komercyjnie dostępną sieć 5G na początku czerwca 2020 roku. Na ten moment jest ona udostępniana za pośrednictwem 1650 stacji bazowych na częstotliwości 2100 MHz i obejmuje swoim zasięgiem około 6,3 mln mieszkańców Polski. Operator zapowiada, że w 2021 roku będzie dalej zwiększał jej zasięg z wykorzystaniem tego samego pasma.

Jednocześnie też utrzymuje gotowość do budowy sieci 5G na częstotliwościach, które zostaną rozdysponowane w drodze aukcji. Pierwotnie miała się ona odbyć już w 2020 roku, ale unieważniono ją przez pandemię COVID-19 i cały czas trwają przygotowywania do rozpisania nowego postępowania. Nie wiadomo jednak, kiedy UKE je ogłosi.

T-Mobile przy okazji poinformował też, że w czwartym kwartale 2020 roku zakończył proces wdrażania po stronie sieciowej technologii VoLTE dla klientów ofert na kartę. Pierwsi z nich mogą już z niej korzystać od lutego 2021 roku. Jest to jeden z kroków, przygotowujących do wyłączenia sieci 3G, które ma zostać sfinalizowane do końca 2023 roku. Operator podaje, że aktualnie ponad 20% całego ruchu głosowego realizowane jest z wykorzystaniem technologii VoLTE.

Liczba klientów T-Mobile w 2020 roku

Operator podzielił się powyższymi informacjami przy okazji publikacji wyników za cały ubiegły rok. W 2020 roku przychody T-Mobile były wyższe o 1,1% niż w 2019 roku, natomiast te z samych usług mobilnych już o 4,6% w porównaniu do poprzedniego roku.

Jednocześnie zwiększyła się też baza klientów T-Mobile – ogólnie o 244 tysięcy. W przypadku abonamentowych odnotowano wzrost o 120 tysięcy, z kolei użytkowników ofert na kartę o 124 tysiące. Na koniec 2020 roku operator obsługiwał 11,198 mln klientów.

Warto też zauważyć, że operator mocno rozbudowuje również bazę użytkowników usług szerokopasmowych – na koniec 2020 roku było ich blisko 40000, z czego aż 30500 korzystało z łączy światłowodowych (FTTH). W 2021 roku z pewnością ich przybędzie, ponieważ sieć ta oferuje swoim klientom internet światłowodowy bez żadnych opłat aż do końca bieżącego roku.