maszt stacja bazowa nadajnik BTS T-Mobile logo
fot. Pixabay, T-Mobile

Sieć 5G od T-Mobile rośnie w siłę. Prace operatora nad rozbudową infrastruktury nie zwalniają

Zgodnie z zapowiedziami, które mogliśmy przeczytać w lipcu, T-Mobile cały czas rozbudowuje swoją sieć 5G na terenie Polski. W tym tygodniu uruchomiono kolejne 160 stacji bazowych, które do zasięgu sieci piątej generacji w ofercie operatora włączyły nowe miejscowości.

Walka o dominację trwa, T-Mobile nie zwalnia tempa

Magentowi dotrzymują daną obietnicę i z tygodnia na tydzień uruchamiają ponad setkę nowych stacji 5G na terenie kraju. Stawka jest wysoka, bo gra toczy się o klienta. O ile piąta generacja sieci w ofercie wielu operatorów obejmuje swoim zasięgiem większość dużych miast w Polsce, o tyle mniejsze miejscowości pozostają niezdobyte. Powiększanie infrastruktury ma na celu przede wszystkim dotarcie właśnie do nich, aby jak najwięcej ludzi mogło skorzystać z nowych abonamentów.

Warto przypomnieć, że wciąż wstrzymana pozostaje aukcja częstotliwości pasma przenoszenia w przedziale 3,4 GHz – 3,8 GHz, które umożliwiłoby pokazanie pełnego potencjału sieci piątej generacji. Zanim to się jednak stanie, aktualnie dostępne 5G od T-Mobile funkcjonować będzie na paśmie 2100 MHz, ograniczającym całkowity zakres możliwości tej technologii.

T-Mobile 120 nowych stacji 5G tygodniowo od lipca 2021
źródło: @TMobilePolska

Lista miast z dostępem do 5G stale rośnie

Na ten moment T-Mobile może pochwalić się aż 2100 stacjami bazowymi w Polsce, obsługującymi sieć 5G. W pierwszym kwartale 2021 roku było ich około 1650. Nowo otwarte 160 punktów wprowadziło zasięg sieci do ponad kilkunastu mniejszych miast, a także zagęściły istniejącą już sieć między innymi w: Białymstoku, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie czy Tarnowie.

Do listy miast, w których T-Mobile niedawno uruchomił 5G dołączyły między innymi: Biała Podlaska, Bielsko, Bobrowniki, Ciechanów, Dębica, Limanowa, Olkusz, Oświęcim, Mława, Myślenice, Racibórz, Radomsko, Ropczyce, Skawina i Szczyrk. Na stronie operatora możemy zobaczyć mapę obrazującą zasięg sieci, choć ta aktualizowana jest chyba rzadziej niż faktyczna infrastruktura.