Plus 5G logo
źródło: Polkomtel

Ale tempo! 5G Plusa objęło zasięgiem kolejne 2 mln mieszkańców Polski

Plus w iście ekspresowym tempie rozbudowuje swoją sieć 5G i obejmuje jej zasięgiem kolejne obszary kraju nad Wisłą. Polkomtel poinformował, że jest ona już dostępna dla ponad 15 mln mieszkańców Polski.

5G Plusa obejmuje zasięgiem już ponad 15 mln mieszkańców Polski

Plus jako pierwszy udostępnił sieć 5G na szeroką skalę – miało to miejsce w maju 2020 roku. Teraz, po ponad roku, jest ona dostępna już dla ponad 15 mln mieszkańców Polski. Tempo jej rozbudowy robi wrażenie, ponieważ tylko w ciągu dwóch miesięcy rozszerzono zasięg 5G Plusa o kolejne 2 mln osób, bowiem w czerwcu licznik wskazywał 13 mln.

Polkomtel podaje, że w ciągu minionych dwóch miesięcy udostępnił technologię 5G w ponad 90 nowych miejscowościach oraz zwiększył pokrycie tam, gdzie 5G Plusa było dostępne już wcześniej. Aktualnie sieć piątej generacji jest dostępna już dla ponad 15 mln mieszkańców Polski z niemal 500 miejscowości, rozsianych po całym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

5G Plusa obejmuje zasięgiem już ponad 15 mln mieszkańców Polski
źródło: Polkomtel

Oznacza to, że z 5G Plusa może już korzystać ponad 40% populacji Polski. Zasięg tej technologii zapewnia łącznie ponad 2200 stacji bazowych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że T-Mobile ma niewiele mniej nadajników, za pośrednictwem których udostępniana jest sieć piątej generacji, bo ponad 2100 (stan na 10 sierpnia 2021 roku).

Polkomtel przywołuje też raport RfBenchmark, według którego 5G Plusa jest istotnie szybsze od technologii 4G, a na dodatek zapewnia najwyższą prędkość pobierania danych w porównaniu do sieci 5G innych operatorów. A przynajmniej w Warszawie, gdzie specjalistom z firmy Notel Poland udało się osiągnąć średnio 322 Mbit/s (na podstawie pomiarów z 8 losowo wybranych lokalizacji na terenie stolicy Polski), aczkolwiek w jednej lokalizacji pomiar pokazał nawet 400 Mbit/s. Dla porównania, w przypadku T-Mobile było to 134 Mbit/s, Orange – 109,6 Mbit/s, a Play – 78,8 Mbit/s.

Polkomtel przy okazji wspomina również, że aktualnie w ofercie sieci Plus klienci znajdą ponad 40 modeli smartfonów, które obsługują 5G Plusa. Pełna lista miejscowości, w których można korzystać z sieci piątej generacji tego operatora, dostępna jest na stronie biura prasowego Polkomtela. Możecie również zajrzeć na mapę zasięgu Plusa.