Huawei P30 Pro (fot. Huawei)

Oto 11 modeli smartfonów Huawei, które dostaną aktualizację do Androida Q

Odkąd amerykańskie firmy dostały zakaz współpracy z Huawei, w smartfonowym świecie nie ma nic pewnego. Huawei zarzeka się jednak, że urządzenia producenta, działające na Androidzie, nadal będą dostawać aktualizacje systemu. Pośrednim dowodem na to jest nieoficjalna lista telefonów, które dostaną najnowszego Androida Q.

Reklama

Choć Google musiało wykluczyć Huawei z grona producentów smartfonów, z którymi współpracuje podczas wewnętrznych testów Androida, nie oznacza to, że urządzenia chińskiej firmy nie będą brane pod uwagę podczas aktualizacji do najnowszej wersji systemu Google. Jak donoszą informatorzy, mający kontakt z pracownikami Huawei, w firmie już testuje się EMUI 10, które będzie nakładką na system Android 10 „Q”.

Oprogramowanie sprawdzane jest na 11 modelach smartfonów, które miały swoje premiery w ostatnim roku. Z oczywistych względów, Huawei najbardziej zależy na urządzeniach z najwyższej półki. Według raportu włoskiej redakcji HDBlog, Chińczycy pracują aktualnie nad Androidem Q dla 11 modeli:

Jak donoszą źródła, wydajność nowego systemu została znacznie poprawiona. Pierwsi testerzy Androida Q na modelu P30 Pro z wewnętrzną wersją alfa nakładki EMUI 10 zdradzają, że obsługa jest podobno znacznie szybsza niż w wypadku EMUI 9.1, bazującym na Androidzie 9.0 Pie. Trudno powiedzieć, czy wynika to z optymalizacji samego Androida czy zmian, jakie w systemie wprowadza EMUI.

Dopiero dowiedzieliśmy się, że Huawei Mate 30, którego premierę przewiduje się na październik, również będzie pracować na Androidzie Q. Czy to prawda – trudno powiedzieć. Datą zakreśloną na czerwono w kalendarzu Huawei jest 19 sierpnia. Wtedy to kończy się przedłużona współpraca Google i Huawei, a tym samym możliwość korzystania z usług Google dla smartfonów mających swoją premierę po tej dacie.

„Zapasowy” system Huawei jest już w drodze, ale producentowi zejdzie jeszcze przynajmniej pół roku, żeby był on gotowy do wdrożenia na urządzenia firmy.

Huawei dementuje plotki. Będą aktualizacje i nowe smartfony

źródło: GizChina