Licencja na Androida wraca do Huawei na 90 dni. USA odwleka w czasie kłopoty producenta

Historie o zakazie współpracy Huawei z amerykańskimi firmami będą ciągnąć się jeszcze długo. Nie jest to zaskakujące, wszak o blokadzie USA dla chińskiego producenta dowiedzieliśmy się w niedzielny wieczór. Teraz chodzi o 90-dniowy okres przejściowy, w którym współpraca Huawei i Google w dziedzinie Androida będzie prawnie ważna.

Początkowo przekazywano, że licencja na Androida przestaje być udzielana Huawei w trybie natychmiastowym. Oznaczało to między innymi, że większość smartfonów Huawei z dnia na dzień straciło perspektywy na aktualizację na nowszą wersję systemu od Google. Co prawda urządzenia, które zostały już wprowadzone na rynek mają wciąż otrzymywać poprawki zabezpieczeń systemu, ale dla niektórych użytkowników to trochę za mało.

Ważne! Reuters: urządzenia Huawei bez dostępu do aplikacji Google

Choć prezydent Donald Trump był dla Huawei dość surowy, nie pozostawiając firmie żadnego okresu przejściowego, zrobił to Departament Handlu USA. Niektóre konsekwencje blokady Huawei wejdą w życie dopiero za 90 dni. Przez najbliższe trzy miesiące firma będzie mogła kupować amerykańskie towary „w celu utrzymania istniejących sieci i dostarczania aktualizacji oprogramowania do istniejących telefonów Huawei”. Jednak firma wciąż „nie może kupować amerykańskich części i komponentów w celu wytwarzania nowych produktów bez zezwoleń licencyjnych, które prawdopodobnie zostaną odrzucone”. 

Odwołanie licencji na sam system Android zostało więc zawieszone na 90 dni, co oznacza, że wszystkie urządzenia, które miały planowane aktualizacje oprogramowania w tym czasie, raczej je otrzymają. Certyfikacja Google nie będzie jednak utrzymywana w nieskończoność. Więcej szczegółów odnośnie sytuacji Huawei dowiemy się zapewne od samego producenta. Sporo może też zależeć od negocjacji handlowych Stanów Zjednoczonych i Chin. Pamiętamy przecież, że podobny zakaz wprowadzono w ubiegłym roku dla ZTE. Po trzech miesiącach rozmów, ZTE zgodziło się zapłacić prawie półtora miliarda dolarów kary i uniknęło siedmioletniego zakazu handlu z amerykańskimi firmami.

Odroczenie dla Huawei wygasa 19 sierpnia – być może do tego czasu Huawei uda się wypracować jakiś kompromis, jeśli chodzi o współpracę z USA.

źródło: Reuters przez GSMarena