Huawei P30 Pro to nie tylko zdjęcia. Co z wideo?

Artykuł sponsorowany

Dawno się tak dobrze nie bawiłam tworząc materiał, jak przy okazji nagrywania wideo za pomocą P30 Pro i sprawdzania wszystkich dostępnych w aparacie trybów. Jest ich sporo i, co najważniejsze, pomagają dać się ponieść kreatywności.

W P30 Pro wszyscy skupiają się na jego możliwościach fotograficznych. I nie ma się co dziwić, skoro oferuje intrygujący 5-krotny zoom, a do tego przekracza bariery wyobrażeń o fotografii nocnej. Ale nie tylko zdjęciami flagowiec Huawei stoi. Dziś kilka słów na temat wideo, bo i tu jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę.

Zwłaszcza, że smartfon to już nie tylko duży ekran do konsumowania multimediów. Żyjemy w czasach, w których coraz więcej z nas, zwłaszcza młodych, nagrywa materiały z wyjazdów czy mniej lub bardziej regularne vlogi. W przypadku osób tworzących wideo za pomocą samego smartfona, dość duże znaczenie odgrywa to, jakie możliwości oferuje urządzenie bez żadnej ingerencji w oprogramowanie w postaci instalowania zewnętrznych aplikacji. Ba, jestem przekonana, że dla wielu dobrze wyposażona aplikacja aparatu pod względem filtrów i trybów może być zalążkiem do odkrycia w sobie pasji nagrywania materiałów filmowych. I właśnie dlatego dziś przyjrzymy się temu, co pod względem wideo oferuje Huawei P30 Pro.

Najnowsza rzecz: widok podwójny

Podczas prezentacji P30 Pro ze sceny padła deklaracja, że w ciągu kilku tygodni w formie aktualizacji do modelu trafi funkcja nagrywania dwóch ujęć jednocześnie – standardowego i przybliżonego. I faktycznie, niedawno stosowna funkcja pojawiła się jako jeden z trybów dostępnych w aparacie.

Widok podwójny to funkcja, która pozwala na jednoczesne nagrywanie widoku ogólnego (w prawej połowie) i widoku przybliżonego – maksymalnie 15-krotnie (w lewej) – oczywiście podczas nagrywania sami możemy je regulować. Dzięki takiemu zabiegowi niewątpliwie łatwo sprawić, że nasze wideo będzie wyglądało ciekawiej dla odbiorców. Jeśli chodzi o technikalia, nagrywanie w tym trybie jest możliwe jedynie w jakości Full HD w 30 kl./s.

Różne tryby nagrywania na różne potrzeby

Kojarzycie na pewno efekt bokeh ze zdjęć portretowych – rozmywanie tła za fotografowaną osobą. Od jakiegoś czasu producenci starają się ją przeportować również do wideo. W P30 Pro, jako jednym z nielicznych smartfonów, dostępna jest opcja nagrywania wideo głównym aparatem z rozmytym tłem. Wygląda to naprawdę nieźle.

Nie ukrywam jednak, że większe wrażenie zrobił na mnie tryb nazwany “Kolor AI”. Dzięki niemu sztuczna inteligencja wykrywa człowieka w kadrze i odseparowuje go względem tła – osoba na wideo jest w kolorze, podczas gdy tło pozostaje w odcieniach szarości. Funkcja “kolor spotowy” była już wcześniej znana ze zdjęć, ale miło jest ją zobaczyć również w wideo – można uzyskać naprawdę fajne efekty.

Trzecim z trybów, na które – moim zdaniem – warto zwrócić uwagę, jest Retro, w anglojęzycznej wersji oprogramowania zwany Vintage mode. I to właśnie ta nazwa wydaje mi się bardziej trafna, bo jest to efekt nakładany na nagrywane wideo nawiązujące właśnie do vintage. Zdecydowanie może się podobać.

Oprócz wyżej wymienionych są jeszcze dwa tryby: Napięcie i Świeży. Oba nakładają nieco inny filtr na wideo, ale nie sądzę, by miało przyciągnąć do siebie aż tylu zwolenników, co wspomniany wcześniej Vintage.

Pooowoooooli…

Latające ptaki, dzieci puszczające bańki mydlane czy ładna fontanna to dobry pretekst do skorzystania z funkcji nagrywania wideo w zwolnionym tempie. P30 Pro oczywiście również oferuje taką możliwość, aczkolwiek pod tym względem trudno powiedzieć, by była to topowa jakość – owszem, nagrywa w 960 kl./s., ale tylko w HD (nie w Full HD).

Bez bajerów oczywiście też można – w 16:9 i 21:9

We wpisie o wideo nie może zabraknąć ogólnych wiadomości na temat jakości, w jakich można tworzyć treści tego typu. Maksymalna jakość to 4K, ale tylko w 30 kl./s. – niestety, w 60 kl./s. można nagrywać wyłącznie w Full HD (1080p). Dobrą wiadomością może być fakt, że nagrywanie jest możliwe zarówno w formacie 16:9, jak i 21:9 (tj. na pełnym ekranie). Jeśli chodzi o przedni aparat, tutaj do naszej dyspozycji jest tylko Full HD w 30 kl./s.

Pożyteczny trick

Zbliżając się już ku końcowi, musicie wiedzieć, że rozpocząć nagrywanie wideo, podobnie jak i zakończyć, można nie tylko za pomocą dotykowego spustu migawki znajdującego się po prawej stronie interfejsu aparatu. Można to zrobić również przyciskiem na obudowie – Vol+ lub Vol-. Warto wiedzieć, bo często sięgnięcie palcem do fizycznego przycisku jest szybsze i wygodniejsze, niż do ekranu.

Wpis powstał przy współpracy z Huawei Polska