Złote Pinezki 2023
(fot. Google)

Google przyznało Złote Pinezki. Te zamki i pałace w Polsce warto odwiedzić

Szukacie ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc w Polsce? Polecam przejrzeć listę szesnastu zamków i pałaców, które otrzymały Złote Pinezki 2023. Należy podkreślić, że nagrody zawdzięczają przede wszystkim odwiedzającym, którzy wysoko ocenili poszczególne atrakcje turystyczne.

Złote Pinezki 2023, czyli szlakiem zamków i pałaców

Mamy do czynienia już z 3. edycją Złotych Pinezek, czyli wyróżnień przyznawanych przez Google dla najbardziej docenianych miejsc wśród użytkowników i użytkowniczek Map Google. Wcześniej odbyły się dwie edycje – w 2020 i 2022 roku. Natomiast w 2021 roku nagrody nie zostały przyznane.

Google w 2023 roku postanowiło docenić najciekawsze zamki i pałace znajdujące się w Polsce, po jednym w każdym województwie. Laureatom przyznane zostały statuetki – tytułowe Złote Pinezki. Przyznam, że w większości z tych miejsc nie byłem, ale mam zamiar nadrobić zaległości i najpewniej już w przyszłym miesiącu odwiedzę Zamek Książ i Zamek w Oporowie.

Złote Pinezki 2023
Złote Pinezki 2023 – lokalizacje zamków i pałaców (fot. Google)

Oto lista 16 laureatów

Wypada tutaj wspomnieć, że w Polsce znajduje się ponad 2 tysiące zamków i pałaców. Większość z nich to miejsca z interesującą historią, które warto odwiedzić. Natomiast wyróżniona szesnastka przedstawia się następująco:

  • Województwo dolnośląskie: Zamek Książ – trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Budowla ma pięć pięter i ponad 400 pomieszczeń, a także wiele tarasów i piękne ogrody.
  • Województwo kujawsko-pomorskie: Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim – w latach swojej świetności był uważany za jedną z najpiękniejszych krzyżackich budowli w Polsce. Co ciekawe, to wyjątkowe miejsce było również planem filmowym – kręcono tu sceny do filmu „Pan Samochodzik i templariusze”.
  • Województwo lubelskie: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce – późnobarokowy Pałac w Kozłówce, który jest obecnie siedzibą Muzeum Zamoyskich. To jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce.
  • Województwo lubuskie: Pałac w Zatoniu – barokowy dwór w Zatoniu został wybudowany w 1689 roku przez szlachcica Balthazara von Unruh. Niestety w 1945 roku wojska radzieckie spaliły pałac i nie został on ponownie odbudowany. Od kilku lat zabezpieczone ruiny mogą jednak odwiedzać turyści.
  • Województwo łódzkie: Muzeum – Zamek w Oporowie – ten zamek został wybudowany w 1440 roku na sztucznie usypanej wyspie, która otoczona jest głęboką fosą. Od 1949 roku w zamku mieści się muzeum, gdzie oglądać można liczne dzieła sztuki i ręczne rzemiosło gromadzone od XVI wieku.
  • Województwo małopolskie: Zamek Królewski na Wawelu – jeden z najsłynniejszych zabytków europejskich i jeden z najważniejszych i największych zamków w Polsce. Przez wieki stanowił siedzibę polskich królów i był symbolem państwowości.
  • Województwo mazowieckie: Zamek Królewski w Warszawie – dawna siedziba władców Polski. Miejsce zachwyca królewskimi apartamentami oraz Salą Tronową. To tutaj, w Sali Senatorskiej w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja.
  • Województwo opolskie: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu – powstał w XIII wieku i był rezydencją Piastów śląskich aż do śmierci ostatniego potomka dynastii.
  • Województwo podkarpackie: Muzeum – Zamek w Łańcucie – dawna rezydencja magnacka oraz siedziba Muzeum – Zamku w Łańcucie. Miejsce słynie z pięknych wnętrz oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych.
  • Województwo podlaskie: Pałac Branickich w Białymstoku – jedna z najlepiej zachowanych rezydencji epoki saskiej w Polsce. Na miejscu można podziwiać nie tylko jej eleganckie komnaty, ale także niezwykle zadbane ogrody pałacowe.
  • Województwo pomorskie: Zamek w Malborku – najwspanialszy zamek średniowiecznej Europy, wyróżniony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, Złotą Pinezkę otrzymał po raz drugi – wcześniej w 2020 roku.
  • Województwo śląskie: Zamek Ogrodzieniec – został zbudowany za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku.
  • Województwo świętokrzyskie: Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – został wzniesiony w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu.
  • Województwo warmińsko-mazurskie: Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim – nazywany jest „Malowanym zamkiem” i „Wawelem Północy”. Wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce, znakomicie zachowany, w ogromnej części autentyczny.
  • Województwo wielkopolskie: Muzeum Zamek w Gołuchowie – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu – wczesnorenesansowa budowla, która została wzniesiona w 1560 roku przez Rafała Leszczyńskiego, wojewodę brzeskokujawskiego. Zamek Gołuchów możemy zobaczyć na dużym ekranie – w serialu „Królowa Bona” czy w „Akademii Pana Kleksa”.
  • Województwo zachodniopomorskie: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – początki tego wyjątkowego zamku sięgają jeszcze XIII wieku. Niestety budowla została zniszczona w 1944 roku podczas nalotów alianckiego lotnictwa. W latach 1958–1980 Zamek Książąt Pomorskich został jednak odbudowany.

Jeśli zamierzacie na żywo zobaczyć zamki i pałace, którym przyznano Złote Pinezki 2023, to warto pobrać specjalnie przygotowany podróżniczy e-book. Znajdziecie w nim ciekawostki, pomocne informacje i wiele więcej. Dostępny jest on bezpłatnie na stronie zlotepinezki.pl.