Złote Pinezki statuetka (źrodło: google)

Złote pinezki od Google przyznane. Poznajcie polskich laureatów

W Mapach Google codziennie pojawia się ponad milion (!) opinii na temat odwiedzanych przez użytkowników miejsc. W oparciu o te opinie Google przyznaje nagrodę Złotej Pinezki najlepiej ocenianym miejscom. W pierwszej edycji konkursu wyróżnione zostało 16 polskich atrakcji turystycznych – po jednej w każdym województwie. Tym razem wytypowano po 5 najlepszych parków narodowych, krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody w Polsce. Co to za miejsca?

Google nagrodziło parki narodowe

Ostatnie dwa lata naznaczone pandemią nakłoniły ludzi do odkrywania pięknych miejsc w Polsce. Wiele osób postanowiło wówczas odwiedzić jeden z 23 znajdujących się w naszym kraju parków narodowych. Parki są miejscami, w których występują zagrożone i ginące gatunki roślin oraz zwierząt. Odwiedzając je, można również poznawać ginące tradycje historyczne, etniczne i kulturowe. Które z parków uzyskały Złotą Pinezkę 2022?

Złote Pinezki statuetka google
Złote Pinezki – statuetka (źródło: Google)
 • Karkonoski Park Narodowy – znajdujący się w województwie dolnośląskim park zebrał najwięcej, bo prawie 20,5 tys. opinii. Ich średni wynik to 4,8 gwiazdki. Na terenie tego parku znajduje się m.in. Śnieżka – najwyższa góra Sudetów i piękne wodospady – Szklarki i Kamieńczyka. Dodatkowo w parku czeka na turystów aż 130 km szlaków turystycznych, w tym trasy rowerowe oraz 10 ścieżek edukacyjnych, które pomogą poznać historię i bogactwo tego obszaru.
 • Ojcowski Park Narodowy – drugi z wyróżnionych parków jest położony z województwie małopolskim. Średnia ocena na podstawie 19,8 tys. opinii to 4,8 gwiazdki. To park blisko Krakowa, który słynie z wielu szlaków turystycznych i zabytków. Zamek Kazimierzowski, Grota Łokietka, kaplica Na Wodzie czy słynna Maczuga Herkulesa to tylko niektóre z atrakcji, które czekają w tym parku.
 • Pieniński Park Narodowy – podobnie, jak poprzedni park, położony jest w województwie małopolskim.  Miejsce jest znane przede wszystkim ze spływów Dunajcem oraz licznych górskich szlaków, prowadzących m.in. na Trzy Korony i Sokolicę. W parku znajdują się też trzy zamki. Park zebrał prawie 15,7 tys. opinii, z których średnia ocena wynosi 4,9 gwiazdki.
 • Słowiński Park Narodowy – 12,7 tys. zebranych opinii pozwoliło mu uzyskać ogólny wynik na poziomie 4,8 gwiazdki. Symbolem położonego w województwie pomorskim parku bez wątpienia są ruchome wydmy, dzięki którym poczujemy się jak na pustyni. W obrębie parku znajdują się też jeziora Łebsko i Gardno oraz lasy i torfowiska.
 • Bieszczadzki Park Narodowy – ostatni z parków wyróżnionych Złotą Pinezką znajduje się na Podkarpaciu (blisko 12,3 tys. opinii i średnia ocena 4,9*). Użytkownicy Map Google doceniają szczególnie sieć szlaków turystycznych, która liczy sobie ponad 130 kilometrów, a jedną z największych atrakcji jest Bieszczadzka Kolejka Leśna – najwyżej położona linia wąskotorowa w Polsce.

Złote Pinezki – kto jeszcze je otrzymał?

Oprócz wymienionych powyżej parków narodowych, Złote Pinezki od Google otrzymały również parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody:

 • Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego – 18,5 tys. opinii, średnia ocena 4,8 gwiazdki. Położony w województwie śląskim,
 • Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy – 9,7 tys. opinii, średnia ocena 4,7 gwiazdki. Położony w województwie małopolskim,
 • Kaszubski Park Krajobrazowy – 7,1 tys. opinii, średnia ocena 4,7 gwiazdki. Położony w województwie pomorskim,
 • Ślężański Park Krajobrazowy – 6,6 tys. opinii, średnia ocena 4,8 gwiazdki. Położony w województwie dolnośląskim
 • Bolimowski Park Krajobrazowy – 5,9 tys. opinii, średnia ocena 4,6 gwiazdki. Położony w województwie łódzkim,
 • Rezerwat przyrody Wąwóz Homole – 11,2 tys. opinii, średnia ocena 4,8 gwiazdki. Położony w województwie małopolskim,
 • Rezerwat przyrody Kadzielnia – 8,9 tys. opinii, średnia ocena 4,7 gwiazdki. Położony w województwie świętokrzyskim,
 • Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki – 7,2 tys. opinii, średnia ocena 4,8 gwiazdki. Położony w województwie dolnośląskim,
 • Rezerwat przyrody Kępa Redłowska – 5,6 tys. opinii, średnia ocena 4,8 gwiazdki. Położony w województwie pomorskim,
 • Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto – 4,1 tys. opinii, średnia ocena 4,7 gwiazdki. Położony w województwie małopolskim.

Aż 5 nagrodzonych miejsc znajduje się w województwie małopolskim, po 3 w dolnośląskim i pomorskim, a po 1 Złotej Pinezce otrzymały zielone miejsca, położone w województwach podkarpackim, świętokrzyskim, śląskim i łódzkim.