Samsung Exynos 9 (fot. Samsung)

Exynos w smartfonach Xiaomi. Wciąż będzie #lepsze?

Procesory Exynos są bardzo dobrze znane właścicielom smartfonów Samsunga. Styczność z nimi mają również użytkownicy urządzeń Meizu i Vivo, a wkrótce może zacząć korzystać z nich także Xiaomi. Jak na to zareagują fani marki?

Nie wszyscy kochają procesory Exynos

Procesory Exynos nie cieszą się zbyt dobrymi opiniami wśród użytkowników, a przynajmniej te flagowe, ponieważ pod względem wydajności zostają w tyle za podobnie pozycjonowanymi układami Qualcomma. Ponadto pojawiają się także zarzuty o przegrzewanie się, co powoduje nie tylko spadek wydajności, ale też dyskomfort.

Można odnieść wrażenie, że Samsung przyznał się do tego, że jego Exynos 990 nie wypada najlepiej w bezpośrednim porównaniu ze Snapdragonem 865, ponieważ w jego ojczyźnie, czyli najważniejszym (z wizerunkowego punktu widzenia) dla niego rynku, flagowce z serii Galaxy S20 mają na pokładzie właśnie procesor Qualcomma.

Smartfony Xiaomi z procesorami Samsung Exynos

Samsung ma więc jeszcze trochę do nadrobienia, tym bardziej, że zamierza dostarczać swoje procesory także innym producentom. Jak donosi serwis Business Korea, wśród odbiorców znajdować się mają Xiaomi oraz Oppo i Vivo.

O ile w przypadku tego ostatniego nie można mówić o jakimkolwiek zaskoczeniu, w końcu w ostatnim czasie wprowadził na rynek kilka smartfonów z układami Exynos, tak największą niespodzianką niewątpliwie jest Xiaomi.

Kolejny smartfon Xiaomi może mieć na pokładzie procesor Samsung Exynos
Kolejny smartfon Xiaomi może mieć na pokładzie procesor Samsung Exynos (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Do tej pory firma ta stosowała w swoich urządzeniach mobilnych układy Qualcomma i MediaTeka (ponadto miała też epizod z własnym w Xiaomi Mi 5C), ale wkrótce może się to zmienić.

Według doniesień wspomnianego serwisu, chińscy producenci zamierzają zapełnić lukę, jaką zostawi po sobie Huawei (z wiadomych względów), więc będą potrzebować znacznie więcej procesorów do swoich smartfonów. Samsung widzi w tym szansę i planuje dostarczyć Xiaomi, Oppo i Vivo układy Exynos do budżetowych modeli.

Niewykluczone, że w przyszłości ww. producenci sięgną też po procesory klasy premium, jak zaanonsowany niedawno Exynos 1080, który wydajnością przewyższa Snapdragona 865+. Na pewno zrobi to Vivo, ponieważ wspomniany układ ma znaleźć się na pokładzie nadchodzącego Vivo X60.

Jeśli ten scenariusz się spełni, procesory Samsunga mogą znacząco zwiększyć swoje udziały w rynku. Aktualnie są daleko za układami Qualcomma, MediaTeka i Huawei, ale wkrótce kolejność na podium zapewne się zmieni.

Ciekawe natomiast, jak na zastosowanie procesorów Exynos w smartfonach Xiaomi zareagują fani tej marki. Ta decyzja z pewnością wystawi ich lojalność na próbę, choć (przynajmniej na razie) nie ma mowy, że układy Samsunga zagoszczą we flagowcach Chińczyków.

Te newsy mogą Cię zainteresować: