Samsung Exynos
źródło: Samsung

Samsung zapowiedział procesor Exynos 1080. Będzie miał coś wspólnego z Apple A14

Samsung oficjalnie zapowiedział dziś nowy procesor Exynos 1080. Producent ujawnił kilka szalenie istotnych informacji na jego temat, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, że będzie miał coś wspólnego z układem Apple A14, który znajdzie się na pokładzie najnowszych iPhone’ów.

Exynos 1080 oficjalnie zapowiedziany

Nie jest to jeszcze oficjalna premiera tego procesora – Samsung jedynie uchylił rąbka tajemnicy na jego temat. Wystarczyło to jednak, abyśmy zaczęli z niecierpliwością oczekiwać na pierwsze urządzenia z najnowszym układem na pokładzie.

Celowo użyłem takiego określenia, ponieważ procesor Exynos 1080 nie jest przeznaczony do flagowych smartfonów. To bezpośredni następca Exynosa 980, który jest skierowany do niżej pozycjonowanych urządzeń i ma pozwolić korzystać im z dobrodziejstw sieci piątej generacji dzięki zintegrowanemu modemowi 5G.

Exynos 1080 jest następcą procesora Exynos 980
Exynos 980 (źródło: Samsung)

Specyfikacja Exynos 1080

To dość ciekawe, ponieważ mimo iż nie jest to procesor do flagowych smartfonów, a co najwyżej średniaków klasy premium, do jego budowy wykorzystano najnowsze, zaawansowane rozwiązania i technologie.

Procesor Exynos 1080 bazować będzie na rdzeniach ARM Cortex-A78 (oczywiście połączonych zapewne z ARM Cortex-A55), a za przetwarzanie grafiki odpowiedzialność weźmie układ ARM Mali-G78. Co więcej, do jego produkcji Samsung zamierza wykorzystać 5-nm proces litograficzny, czyli podobny, jak Apple w przypadku Apple A14 i Qualcomm przy Snapdragonie 875 (który, tak przy okazji, produkować ma właśnie Samsung).

Co prawda na tę chwilę nie ma jednak pewności, czy będzie to dokładnie ta sama technologia, ale mimo wszystko zastosowanie 5-nm litografii, w połączeniu z najnowszymi rdzeniami i GPU, zwiastuje podwyższenie wydajności i jednocześnie zredukowanie zapotrzebowania na prąd. Samsung pochwalił się, że Exynos 1080 „wykręca” w AnTuTu ponad 650 tysięcy punktów, a więc więcej niż Qualcomm Snapdragon 865+.

Pierwsze smartfony z procesorem Exynos 1080 już wkrótce

Pierwsze smartfony z najnowszym układem południowokoreańskiego producenta mają pojawić się na rynku już w czwartym kwartale 2020 roku, czyli w ciągu najbliższych tygodni. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku Exynosa 980, w pierwszej kolejności po Exynosa 1080 sięgnie Vivo, które bardzo chętnie kupuje od Samsunga jego układy.