Xiaomi 3. największym producentem smartfonów na świecie. Apple spadło z podium!

Przez długi czas podium największych producentów smartfonów na świecie wyglądało tak samo. To się jednak zmieniło w trzecim kwartale – Xiaomi zajęło miejsce Apple i teraz ta marka jest na trzecim miejscu.

Sprzedaż smartfonów w trzecim kwartale 2020 roku. Xiaomi na 3. miejscu zamiast Apple

Jeszcze nie tak dawno Xiaomi miało problem, aby w ciągu całego roku sprzedać 100 mln smartfonów – producent podchodził do tego przez kilka lat, aż w końcu mu się to udało. Dobra passa trwa nadal, a trzeci kwartał 2020 roku był dla niego szczególnie pomyślny.

Jak bowiem zgodnie podają IDC, Counterpoint Research i Canalys, w trzecim kwartale 2020 roku Xiaomi dostarczyło na rynek wystarczająco dużo smartfonów, aby znaleźć się na trzecim miejscu w rankingu największych producentów w tym okresie.

Wszystkie trzy ww. agencje również wyliczyły, że w trzecim kwartale 2020 roku Apple dostarczyło na rynek mniej iPhone’ów niż Xiaomi swoich smartfonów, przez co spadło z podium na czwarte miejsce. To pierwsza taka sytuacja w historii i gigantowi z Cupertino może pomóc jedynie (prognozowany) ogromny popyt na iPhone’y 12.

dostawy sprzedaż smartfonów trzeci kwartał Q3 2020 IDC Samsung Huawei Xiaomi Apple Vivo
Ranking największych dostawców smartfonów w trzecim kwartale 2020 roku (źródło: IDC)

Sprzedaż smartfonów w trzecim kwartale 2020 roku – Samsung, Huawei, Vivo i Oppo

IDC, Counterpoint Research i Canalys zgodnie także podają, że w trzecim kwartale 2020 roku Samsungowi udało się powrócić na pozycję lidera w segmencie smartfonów, bo w poprzednim został wyprzedzony przez Huawei. Różnica w wolumenie dostaw pomiędzy tymi markami jest ogromna – wynosi ~30 mln sztuk, a na dodatek Huawei odnotował znaczący spadek rok do roku (22-24%).

Na razie trudno przewidzieć, czy trend ten się utrzyma, bowiem sytuacja tego producenta bardzo dynamicznie się zmienia – wciąż jest nadzieja, że sprzedaż jego smartfonów nie spadnie tak drastycznie, jak niektórzy się spodziewają.

dostawy sprzedaż smartfonów trzeci kwartał Q3 2020 Canalys
Ranking największych dostawców smartfonów w trzecim kwartale 2020 roku (źródło: Canalys)

Jeśli natomiast chodzi o ostatnie miejsce w TOP 5, nie ma tu już zgodności. Według IDC i Canalys, w trzecim kwartale 2020 roku zajęło je Vivo, natomiast Counterpoint Research twierdzi, że należy się ono Oppo. Różnica pomiędzy tymi producentami jest jednak minimalna, stąd zapewne te rozbieżności.

dostawy sprzedaż smartfonów trzeci kwartał Q3 2020 Counterpoint Research
Ranking największych dostawców smartfonów w trzecim kwartale 2020 roku (źródło: Counterpoint Research)

Raporty Counterpoint Research i Canalys są nieco bardziej rozbudowane, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, że siódme miejsce wśród największych dostawców smartfonów w ujęciu globalnym (ponownie) zajęło realme. Ósme przypadło natomiast Lenovo, które jest liczone wraz z Motorolą (i marka z amerykańskim rodowodem napędza sprzedaż na rynku globalnym).

dostawy sprzedaż smartfonów trzeci kwartał Q3 2020 Canalys
Ranking największych dostawców smartfonów w trzecim kwartale 2020 roku (źródło: Canalys)

Raport Counterpoint Research uwzględnił także LG, które musi się zadowolić 9. pozycją w rankingu największych dostawców smartfonów w ujęciu globalnym. Według badaczy z tej agencji, w trzecim kwartale 2020 roku Koreańczycy wysłali 6,5 mln urządzeń, o 700 tysięcy mniej niż rok wcześniej.

Polecamy również: