wyszukiwarka google search logo
źródło: Pixabay

Zmiana w wyszukiwarce Google. To się Wam spodoba

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu korzystał w wyszukiwarki Google, a większość użytkowników robi to codziennie. Gigant z Mountain View co jakiś czas wprowadza zmiany. Ostatnio pojawiła się nowość dotycząca ustawień prywatności, a teraz Google zapowiedziało funkcję, która zmieni sposób wyświetlania wyników wyszukiwania na komputerach.

Google pozwoli zadbać o Twoją prywatność

Konto Google pozwala swoim właścicielom na korzystanie z szeregu ustawień, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz prywatności. Oprócz możliwości włączenia weryfikacji dwuetapowej podczas logowania lub wyłączenia zapisywania aktywności w internecie i aplikacjach, użytkownicy mogą też na przykład wyłączyć reklamy spersonalizowane w sekcji Moje centrum reklam.

Niedawno gigant z Mauntain View zgodził się zapłacić karę w wysokości 391,5 mln dolarów na rzecz 40 amerykańskich stanów w związku z nieuprawnionym śledzeniem lokalizacji użytkowników.

Konto Google ustawienia historii aktywności fot. Tabletowo.pl
fot. Tabletowo.pl

Firma została również zobligowana do tego, aby użytkownicy byli przejrzyściej informowani o śledzeniu ich lokalizacji i umożliwiała dostęp do danych lokalizacji na specjalnej stronie internetowej. Google wprowadzi też nowe ustawienia, pozwalające łatwo wyłączyć historię lokalizacji oraz aktywności w internecie i aplikacjach. Firma pozwoli także usunąć wszystkie zebrane już dane.

Co nowego w wyszukiwarce?

Obecnie po wpisaniu w wyszukiwarkę Google dowolnego hasła, witryna domyślnie wyświetli pierwsze 10 najodpowiedniejszych wyników wyszukiwania na pierwszej stronie wyników. Od dawna w preferencjach użytkownicy mogą zmienić liczbę wyświetlanych na pojedynczej stronie wyników i wybrać pomiędzy wartościami: 10, 20, 30, 40, 50, 100. Google zapowiedziało, że niedługo się to zmieni i to może spodobać się naprawdę sporej liczbie użytkowników.

Zapowiedziana zmiana dotyczy wyników wyszukiwania na komputerach. Dzięki niej mają być one wyświetlane w podobny sposób jak na urządzeniach mobilnych. Przewijając rezultaty, użytkownicy nie znajdą już na dole strony charakterystycznych numerków od 1 do 10, pozwalających wyświetlić więcej wyników. Zamiast tego, podczas scrollowania na ekranie komputera automatycznie pojawią się kolejne rezultaty z pierwszych 6 stron wyszukiwania.

źródło: Twitter @Google

Wcześniej firma, mówiąc o wyszukiwarce na urządzenia mobilne, stwierdziła, że większość osób, które chcą uzyskać dodatkowe informacje, zwykle przegląda do czterech stron wyników wyszukiwania. Zapewne podobnie sprawa wygląda podczas korzystania z desktopowej wersji wyszukiwarki. Właśnie dlatego nowa funkcja powinna okazać się przydatna dla większości użytkowników.

Nowe rozwiązanie pojawi się jednak w pierwszej kolejności w desktopowej wersji anglojęzycznej wyszukiwarki w Stanach Zjednoczonych, ale można spodziewać się, że w przyszłości podobny system zostanie wprowadzony także na innych rynkach, na których jest dostępna wyszukiwarka Google.