Facebook Dating
(fot. Facebook)

Chcesz randkować na Facebooku? Potrzebna będzie fotka twarzy lub dowodu tożsamości

Randki na Facebooku nie są może zbyt popularną formą nawiązywania nowych znajomości, ale oferują bazę użytkowników, która nie zawsze pokrywa się z okolicznymi osobami korzystającymi z konkurencyjnych platform.

Facebook Dating i nowe metody weryfikacji wieku

Wydawałoby się, że regulamin korzystania z Randek na Facebooku jest jasny i przejrzysty – z tej funkcji serwisu społecznościowego mogą korzystać wyłącznie użytkownicy, którzy ukończyli 18. rok życia. Najwyraźniej jednak powszechne jest, że osoby niepełnoletnie zmieniają dane dotyczące wieku udostępnione aplikacji. W rezultacie nie zawsze można mieć pewność, że człowiek, z którym podjęliśmy kontakt, rzeczywiście ma te 18 lat lub więcej.

Meta ma na to sposób. Facebook Dating, które działa w Polsce od 2020 roku, planuje wprowadzić zmiany w systemie weryfikacji wieku nowych użytkowników – i to na dwa sposoby.

Po pierwsze, platforma będzie prosić o nagranie krótkiego wideo przy pomocy przedniej kamery smartfona. Nagrany materiał zostanie poddany analizie przy pomocy firmy Yoti, mającej doświadczenie w tej dziedzinie. Z klipu zostaną wyizolowane nieruchome klatki obrazowe, które mają być zeskanowane. Na ich podstawie algorytmy Yoti mają rozpoznać wiek użytkownika. Firma nie będzie w żaden sposób kojarzyć wideo z osobą, która je prześle. Chodzi wyłącznie o potwierdzenie jej wieku.

Innym sposobem jest wysłanie zdjęcia dowodu tożsamości, na którym widnieje nasza data urodzenia. Nie musi to być dowód osobisty – w niedawno opublikowanym przez nas artykule o bezpieczeństwie w sieci zasugerowaliśmy na przykład, że prawo jazdy będzie w zupełności wystarczające.

(fot. Meta)

Na Instagramie to zadziałało

Meta testuje podobne rozwiązanie w dziedzinie weryfikacji wieku użytkowników na Instagramie – i to już od kilku miesięcy. Firma uniemożliwiła tam 96% osobom poniżej 18. roku życia zmianę daty urodzenia, a 81% osób biorących udział w testach potwierdziło swój wiek za pomocą dowodu tożsamości lub wideo selfie.

Można się spodziewać, że bardziej restrykcyjne zasady sprawdzania wieku użytkowników niebawem będą testowane także w Facebook Dating. Po kilku miesiącach zapewne zostaną z platformą na stałe.

Choć podczas przesyłania Facebookowi zdjęcia naszego dowodu tożsamości może żarzyć się nam w głowie lampka ostrzegawcza, należy pamiętać, że Randki na Facebooku nie będą ani pierwszym, ani ostatnim serwisem, który nas poprosi o potwierdzenie naszego wieku. Jeśli ktoś będzie chciał korzystać z funkcji dostępnych dla dorosłych, będzie raczej zmuszony się do tego przyzwyczaić lub przenieść się na platformy, które jeszcze tego nie wymagają.