Orange logo pieniądze money
fot. Pexels

Co tam słychać u Orange? Jest… ciekawie

Jak to mówią – fortuna kołem się toczy. I właśnie doświadcza tego Orange, które ma zarówno powody do zadowolenia, jak i przemyślenia pewnych kwestii. Mimo to operator uważa, że „jest dobrze”, choć w końcu bywało lepiej.

Orange podsumowało trzeci kwartał 2023 roku

Choć operator uważa wyniki za okres od początku lipca do końca września 2023 roku za „dobre” i „solidne”, to nie wszystkie są lepsze niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Ogólne przychody oraz przychody z biznesu ICT były bowiem (w obu przypadkach) o 3% niższe niż w trzecim kwartale 2022 roku. Mimo że to nieznaczny spadek, to jednak każda firma dąży do ciągłej poprawy wyników. Tym razem się nie udało.

Pozostałe, kluczowe wyniki są jednak lepsze. Orange podaje, że w trzecim kwartale 2023 roku przybyło 43 tys. klientów światłowodu i łącznie korzysta z niego już 1,3 mln klientów w całej Polsce. Jednocześnie operatorowi udało się zwiększyć zasięg światłowodu o ponad 200 tys. gospodarstw domowych, dzięki czemu aktualnie dociera on do 7,7 mln domów i mieszkań. Jeśli chcecie sprawdzić, czy do Waszego adresu również, możecie to zrobić za pośrednictwem strony internet.gov.pl.

W trzecim kwartale 2023 roku zwiększyła się też liczba klientów pakietów Orange Love (+16 tys.) i abonamentowych głosowych usług mobilnych (o ponad 60 tys.), podobnie jak średni przychód na ofertę (ARPO) – w przypadku usług konwergentnych do 120 złotych (+3,8% r/r), światłowodu do 64,50 złotych (+4% r/r), a usług mobilnych do 29,90 złotych (+3,5% r/r). Jest to efektem strategii „więcej za więcej” i rosnącej liczby użytkowników światłowodu.

laptop komputer Orange logo
fot. Pixabay

Na koniec trzeciego kwartału Orange miało 1,669 mln klientów usług konwergentnych i 8,882 mln mobilnych. Operator pochwalił się też, że to był także kolejny dobry kwartał, jeśli chodzi o popyt na urządzenia, ponieważ przychody z ich sprzedaż wzrosły o 11% rok do roku – szczególnie dzięki dużemu popytowi na smartfony z wyższej półki cenowej.

Orange nie omieszkało również wspomnieć o „prawdziwym 5G”

Podczas ogłaszania wyników za trzeci kwartał 2023 roku, Liudmila Climoc, nowa prezeska zarządu Orange Polska, powiedziała, że operator „bardzo cieszy się z uzyskania licencji na częstotliwości 5G w paśmie C”. W przygotowanej prezentacji znalazła się informacja, że firma zapłaci UKE 487 mln złotych za uzyskaną rezerwację bloku C do końca 2023 roku.

We wspomnianej prezentacji wspomniano też, że do końca 2023 roku nakłady inwestycyjne na infrastrukturę i sieć sięgną nawet 700 mln złotych (do 500 mln złotych na samo 5G i odnowienia RAN), ale realizacja większości programu inwestycyjnego zaplanowana jest na lata 2024-2026. Można zatem spodziewać się poprawy zasięgu i jeszcze lepszej jakości świadczonych przez Orange usług.