Niektóre iPhone’y straciły dostęp do popularnego serwisu społecznościowego

Jeśli od dłuższego czasu nie zmienialiście smartfona i korzystacie z niewspieranego już modelu, będziecie musieli zrezygnować z Twittera. Serwis właśnie zablokował możliwość korzystania z aplikacji posiadaczom przestarzałych iPhone’ów.

Twitter porzuca najstarsze iPhone’y

Użytkownicy Twittera od środy zgłaszają, że aplikacja tego serwisu niemal całkowicie przestała działać na niektórych modelach smartfonów. Większość pojawiających się w tej sprawie głosów pochodzi od posiadaczy… iPhone’ów 6 oraz 6 Plus, wydanych w 2014 roku. Pojedyncze opinie pochodzą również od użytkowników iPhone’a 5s, który pojawił się na rynku rok wcześniej.

Apple iPhone 6 Plus fot. Tabletowo.pl
iPhone 6 Plus (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Zarówno jeden, jak i drugi model smartfona Apple nie jest już wspierany przez producenta. Obydwa zostały porzucone w 2019 roku, kiedy to nie otrzymały aktualizacji do iOS 13. Oznacza to, że od dłuższego czasu urządzenia te nie otrzymują nowych funkcji ani poprawek bezpieczeństwa, a deweloperzy aplikacji stopniowo przestają je uwzględniać przy projektowaniu kolejnych wersji swoich aplikacji.

Twitter porzucił wsparcie dla iOS 12, a tym samym również dla iPhone’ów 5s, 6 oraz 6 Plus na początku 2021 roku. Mimo to ostatnia wersja aplikacji wydana dla tej wersji systemu działała bez zarzutu przez rok od jej wydania. W ostatnich dniach się to zmieniło, a część użytkowników spotkała się z komunikatem o błędzie.

Część funkcji aplikacji może nadal działać – niektórzy użytkownicy wciąż mogą przeglądać oś czasu, lecz nie ładują im się pozostałe elementy aplikacji.

Po roku od porzucenia iOS 12, Twitter posunął się o krok dalej, odcinając użytkowników iOS 13 od aktualizacji aplikacji. Posiadacze iPhone’ów ze starą wersją systemu mogą wkrótce zostać odcięci od niektórych usług w podobny sposób do opisanego powyżej.

Serwis społecznościowy zdaje się nie przejmować zbytnio odcinaniem użytkowników z leciwą wersją systemu i konsekwentnie porzuca stare, mało popularne wersje iOS. Jak mówią statystyki, dotkniętych tą zmianą może być zaledwie garstka, gdyż z iOS 13 lub starszego korzysta zaledwie 7% posiadaczy iUrządzeń. Ponadto wciąż mogą oni korzystać z serwisu w alternatywny sposób, czyli z wykorzystaniem przeglądarki internetowej.

Jeśli jednak, mimo wszystko, wciąż korzystacie z iPhone’a 6 lub 5s, ruch Twittera jest kolejnym sygnałem do zmiany smartfona na nieco nowszy.