iOS 13 oficjalnie zaprezentowany: ciemny motyw i znacząca optymalizacja

Podczas tegorocznej konferencji WWDC firma Tima Cooka zaprezentowała iOS 13. Nowa wersja systemu operacyjnego wprowadza długo wyczekiwany systemowy Dark Mode i ma odczuwalnie przyspieszyć.

Apple kontynuuje zmiany, które zobaczyliśmy już w iOS 12. System operacyjny skierowany na iUrządzenia ponownie przyspieszył. Jak podaje Apple, odblokowanie za pomocą rozpoznawania twarzy Face ID ma trwać o 30% krócej. Pobierane aplikacje, dzięki nowej metodzie pakowania, będą o około 50% mniejsze, a aktualizacje nawet o 60%. Z kolei samo uruchamianie aplikacji ma być dwa razy szybsze.

https://youtu.be/E5Jg4Wm9b7o

Oczywiście, jak już mogliśmy dowiedzieć się z licznych przecieków, iOS 13 otrzymał ciemny motyw w całym systemie i aplikacjach Apple. Systemowy Dark Mode różni się od rozwiązania promowanego ostatnio przez Google – aplikacji Apple otrzymają po prostu czarne tło, zamiast ciemnoszarego. Powinno to pozytywnie wpłynąć na czas pracy na jednym ładowaniu w przypadku iPhone’ów wyposażonych w ekran OLED.

(fot. 9to5Mac)

Apple wprowadził funkcję Sign in with Apple, która stanowi konkurencję dla rozwiązań Facebooka czy Google. Jej główną zaletą ma być lepsze podejście do prywatności. Uwierzytelnianie może odbywać się z użyciem Face ID. Ponadto, pojawi się opcja ukrycia prawdziwego adresu e-mail – oprogramowanie Apple zapewni losowy, unikalny adres.

(fot. 9to5Mac)

Nowy iOS to także aktualizacja aplikacji Apple domyślnie instalowanych na iUrządzeniach. Wreszcie przebudowany został interfejs aplikacji Przypomnienia, która teraz lepiej pasuje do wzornictwa całego systemu. Nowe wydanie aplikacji wspierane jest przez sztuczną inteligencję, która pozwoli na sugerowanie ustawienia alertu. Usprawnień doczekały się również Mapy Apple. Mają być teraz bardziej szczegółowe. Na początku nowe Mapy zobaczymy w Stanach Zjednoczonych, później w kolejnych regionach.

iOS 13 to także inne ważne zmiany: klawiatura Apple otrzymała funkcję pisania bez odrywania palca, podobnie jak popularna klawiatura Swift, przeprojektowane został okno udostępniania, a przeglądarka Safari zyskała preferencje dla poszczególnych witryn.

(fot. 9to5Mac)

W komunikatorze iMessage, na wzór Messengera czy WhatsAppa, wprowadzono możliwość ustawienia własnego awatara i nazwy użytkownika. Pojawią się nowe opcje edycji zdjęć i wideo – użytkownicy zyskają więcej funkcji. Natomiast w aplikacji Zdjęcia wdrożone zostanie uczenie maszynowe, które pozwoli m.in. na usuwanie duplikatów i zmniejsza bałagan w galerii.

iOS 13 – lista urządzeń, które dostaną aktualizację

Aktualizacja trafi na następujące modele iPhone’ów: SE, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, XR, XS i XS Max.

Polecamy również:

Poznaliśmy watchOS 6: nowe tarcze, niezależne aplikacje i liczenie napiwków

źródło: Apple, 9to5Mac