(fot. Tabletowo.pl)

To koniec pewnej ery. Hangouts zniknęło z App Store

Rozpoczął się proces wygaszania Hangouts. Google pragnie, by wszyscy dotychczasowi użytkownicy tego komunikatora przenieśli się na nową platformę. Najwidoczniej proces nie przebiegał tak sprawnie, jak chciałby tego gigant z Mountain View, więc postanowiono wykonać jeden dodatkowy ruch, który ma przyspieszyć całą procedurę.

Reklama

Hangouts usunięte z App Store

W ciągu najbliższych tygodni usługa Hangouts przestanie być dostępna dla klientów planów biznesowych Google Workspace. Dane użytkowników są już migrowane do nowej usługi, jaką jest Google Chat, będący częścią aplikacji Gmail (choć Google udostępniło również dedykowaną aplikację dla tych, którzy nie chcą łączyć tych dwóch usług ze sobą).

Google, chcąc powstrzymać kolejnych użytkowników przed wchodzeniem do wygaszanej aplikacji, postanowiło już teraz usunąć ją ze sklepu z aplikacjami dla urządzeń Apple. W związku z tym użytkownicy iPhone’ów oraz iPadów nie znajdą już Hangouts w App Store.

Hangouts google chat
(fot. 9to5google)

Może to być bolesny cios dla wszystkich użytkowników iPadów, którzy wciąż korzystają ze starej aplikacji. Oferuje ona bowiem o wiele bardziej przyjemny interfejs dla tabletów – składa się z dwóch paneli, nie zaś z jednego, jak Gmail oraz Google Chat. Nowa usługa przez to sprawia wrażenie bardziej topornej, gdyż wygląda jak aplikacja ze smartfona rozciągnięta na dużym ekranie.

Jeśli Hangouts wciąż znajdują się na Waszym urządzeniu, nadal możecie korzystać z aplikacji, lecz wymaga to zamknięcia komunikatu powitalnego, który wylogowuje z usługi i automatycznie przenosi do nowego Google Chat.

Mimo wszystko producent zapowiada, że taki stan rzeczy nie potrwa zbyt długo. Według zapewnień, wkrótce Chat będzie domyślną (bo jedyną) aplikacją dla użytkowników, którzy jeszcze nie dokonali migracji danych ręcznie. Wkrótce wszystkie klasyczne aplikacje, z wyłączeniem strony hangouts.google.com, mają zostać permanentnie wyłączone.

Żeby było nieco śmieszniej, Hangouts wciąż można pobrać ze Sklepu Google Play. Powody takiej rozbieżności nie są do końca znane. Nie wiemy też, kiedy producent ma zamiar usunąć ją z własnej platformy, lecz należy liczyć się z tym, że może się to stać lada moment.

Aktualizacja, 20:00: Google rozpoczęło proces usuwania aplikacji również z własnego sklepu z aplikacjami. Nowi użytkownicy nie ujrzą już żadnych wyników wyszukiwania w Sklepie Google Play. Osoby, które wcześniej zainstalowały tę aplikację na swoich urządzeniach wciąż mogą ją znaleźć będąc zalogowanym do swojego konta, lecz to również może ulec zmianie w ciągu najbliższych dni.

Google nie zdradziło daty zakończenia migracji użytkowników korzystających z kont biznesowych, lecz wiadomo, że po jej zakończeniu rozpocznie się proces przenoszenia osób na kontach prywatnych. Dokładne daty mają zostać podane wkrótce.