Apple iPhone 14 Pro Max concept render
fot. MacRumors

iPhone 14 dostanie nowy-stary procesor Apple. iPhone 14 Pro będzie miał lepszy

Choć do premiery nowej serii iPhone’ów jeszcze sporo czasu, plotki dotyczące podzespołów poszczególnych urządzeń nie ustają. Możliwe, że smartfony Apple czekają jeszcze większe różnice pomiędzy modelami.

iPhone 14 z poprawionym chipem A15 Bionic

Analityk Apple, Minch-Chi Kuo stwierdził niedawno, że nowy iPhone 14 Pro i 14 Pro Max zostaną wyposażone w nowy układ mobilny A16 Bionic, podczas gdy standardowe modele zachowają zeszłoroczny procesor A15 Bionic – ten sam, który znajdziemy w iPhonie SE 2022. Potwierdza to również Mark Gurman, dziennikarz Bloomberga.

Dla Apple takie zagranie to nie nowość. W 2013 roku iPhone 5S otrzymał nowy chipset, podczas gdy bardziej budżetowa linia iPhone’ów 5C pozostała przy układzie mobilnym A6. Sytuacja powtórzyła się przy okazji modelu iPhone 13 Pro, gdzie trafimy na 5-rdzeniowy układ graficzny, podczas gdy reszta modeli ma 4-rdzeniową wersję GPU. Zegarki? Proszę bardzo – Apple Watch series 6 i series 7 mają chipset oparty na tym samym procesorze, jednak ze względu na „delikatnie zmiany” firma nie omieszkała nazwać układu mobilnego w nowym smartwatchu nowym.

Wszystko wskazuje na to, że podobna sytuacja czeka nadchodzące smartfony. iPhone 14 i 14 Max otrzymają poprawiony chipset A15 Bionic, który nazywany będzie A16. iPhone 14 Pro i Pro Max zostaną natomiast wyposażone w szybszy i bardziej energooszczędny układ mobilny A16, którego oficjalna nazwa będzie brzmieć A16 Pro.

iPhone 13 vs iPhone 14
Wygląda na to, że iPhone 13 może niewiele różnić się w środku od swojego następcy (źródło: Apple)

Skąd pomysł na taki ruch w Apple? Nowy układ mobilny A16 zbudowano w oparciu o proces technologiczny 4 nm. Produkcją chipsetów zajmuje się TSMC, ale ograniczone możliwości fabryk w kwestii produkowania tak gęstych chipów powodują, że gigant z Cupertino musiał zdecydować, co jest dla niego ważniejsze. Padło na korzystające z tego samego procesu technologicznego nowe układy dedykowane komputerom – M2.

Dzięki tej decyzji Apple będzie mogło również obciąć koszty. Wiemy już, że nie pojawi się iPhone 14 mini, więc ceny nowej serii będą zaczynać się od 799 dolarów (~3440 złotych) za podstawowy model. Większy iPhone 14 Max prawdopodobnie będzie droższy o 100 dolarów (~430 złotych). Chcąc zachować dwustudolarowy odstęp pomiędzy zwykłym iPhonem a wersją Pro, ceny iPhone 14 Pro mogą zacząć się od 1099 dolarów (~4740 złotych). Dla przypomnienia, iPhone 13 Pro kosztuje w USA od 999 dolarów.

Jakie zmiany ostatecznie czeka cała linia iPhone 14 i jakie będą ceny, dowiemy się we wrześniu tego roku.