Technologiczny rok według redakcji Tabletowo – podsumowanie 2017 | Tabletowo.pl

Technologiczny rok według redakcji Tabletowo – podsumowanie 2017

Dołącz do dyskusji 0

Tak, jak nie lubię postanawiać (w sumie nie pamiętam kiedy ostatni raz powzięłam jakieś postanowienie), tak nie lubię podsumowywać. Ale z racji tego, że kończy się rok, warto podsumować to, co działo się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na rynku nowych technologii. Z jednej strony działo się dużo, z drugiej – nie mogę odnieść wrażenia, że, zwłaszcza pod względem nowych urządzeń, było trochę… nudno.

W podsumowaniu kończącego się roku pomogli mi wybrani redaktorzy Tabletowo: Andrzej Libiszewski, Grzesiek Dąbek, Paweł Pobudejski, Grzesiek Cichocki i Kacper Żarski. Żaden z nich (poza mną oczywiście) nie miał wglądu wcześniej w wypowiedzi swoich kolegów, więc nie mogli się inspirować swoimi odpowiedziami – czasem się pokrywają, ale tylko w wybranych przypadkach. Ciekawa jestem, czy podobnie oceniacie ten rok. Jeśli chcecie wziąć udział w tej zabawie, zachęcam – napiszcie w komentarzach swoje odpowiedzi do każdej kategorii – dla uporządkowania wypisałam je na końcu artykułu.

A tymczasem – zaczynajmy!

Smartfon roku: wybór jest trudny

Nie jestem w stanie zdecydować się na jeden konkretny smartfon. Żaden z nich nie był przełomowy. Żaden, poza iPhonem X. Znowu Apple pokazało, że potrafi intrygować. Wcześniej usuwając 3.5 mm jacka audio, teraz – wcięciem na głośnik oraz pozbyciem się tak lubianego Touch ID na rzecz kontrowersyjnego Face ID i gestów w iOS (swoją drogą, rewelacyjnych gestów). Jednocześnie nie uważam, by iPhone X był najlepszym smartfonem tego roku.

Do tego miana mogą pretendować jeszcze trzy smartfony:

 • Samsung Galaxy Note 8: rewelacyjny sprzęt, jedyny w swoim rodzaju, bo z rysikiem, którego możliwości trudno wymienić w jednym zdaniu. Do tego ma świetny aparat, który pretenduje do miana najlepszego,
 • LG V30: dla miłośników nagrywania wideo, zwłaszcza pod względem szerokiego kąta, propozycja, obok której trudno przejść obojętnie,
 • Huawei Mate 10 Pro: nie mam wątpliwości, że tym modelem Huawei pokazał, na co go stać. Dał też do zrozumienia pozostałym rynkowym graczom, że nie bez powodu rozpycha się wśród TOP 3 producentów smartfonów na świecie.

Pozostali redaktorzy wskazali na:

 • Andrzej: iPhone X – głównie ze względu na opcje związane ARKitem, FaceID, a także nowymi opcjami związanymi z foto. Zaraz za nim Samsung Galaxy Note 8,
 • Grzesiek: iPhone X – można go kochać, można go nienawidzić, lecz nie można zaprzeczyć, że jubileuszowy iPhone był najbardziej wyczekiwaną premierą 2017 roku,
 • Paweł: Huawei Mate 10 Pro,
 • Cichy: Redmi 4X – wydawać się może, ze to dosyć głupie dawać tutaj budżetowe urządzenie. Nic bardziej mylnego. Smartfon ten – jak na te pieniądze – oferuje bardzo dużo, dzięki czemu był bardzo chętnie wybierany przez wiele osób, którym zależało na tanim, dobrym sprzęcie.
 • Kacper: Samsung Galaxy Note 8 – chyba największa funkcjonalność przez rysik, świetny aparat.

Tablet roku: ¯\_(ツ)_/¯

Rynek tabletów się nasycił. Tablety odchodzą w zapomnienie. Tablety się kończą. Tego typu sloganów rzucanych w sieci mogliście przeczytać w ostatnich miesiącach masę. Co ważne, są one zgodne w rzeczywistością. Na rynku nowych tabletów debiutuje coraz mniej, bo i zapotrzebowane na tego typu sprzęt – maleje. Kto chciał kupić tablet, już dawno go ma, a że cykl życia tabletów jest dłuższy niż np. smartfonów, nie ma potrzeby wymieniać ich co 3 czy nawet 4 lata. Jakkolwiek paradoksalnie spod palców naczelnej Tabletowo to zabrzmi: dla mnie tablet roku 2017 nie istnieje.

Pozostali redaktorzy:

 • Andrzej: iPad Pro – to chyba jedyny tablet, który nadaje się do czegoś poważniejszego niż zabawa i sieć. Jeśli Android nie dorobi się aplikacji klasy Affinity Photo, to długo nie zagrozi pozycji Apple na tym polu,
 • Grzesiek: seria Huawei MediaPad T3 – po obniżkach ceny oferuje świetny stosunek ceny do specyfikacji; na drugim miejscu rodzina Lenovo Tab 4 (wersje podstawowe i z „Plusem” w nazwie),
 • Paweł: ¯\_(ツ)_/¯,
 • Cichy: wciąż Samsung Galaxy Tab S3. Uważam, że nie warto się interesować nowymi tabletami, bowiem starsze, nawet kilkuletnie, potrafią być wystarczająco dobre, to jednak jeśli miałbym się zdecydować na coś nowego, to byłby to właśnie produkt Koreańczyków. Świetne wykonanie, dobra bateria, bardzo dobra wydajność i przede wszystkim genialny ekran sprawiają, że to świetne urządzenie dla miłośników filmów i seriali.
 • Kacper: uważam podobnie, jak Cichy – Samsung Galaxy Tab S3 – mega funkcjonalność, rysik, głośniki, a do tego smukłość.

Hybryda roku: Lenovo Yoga Book / Microsoft Surface Pro

W przypadku hybrydy wydaje mi się, że powinniśmy podejść do tematu dwojako i wskazać dwa urządzenia. Pierwszym, które zasługuje na uznanie, jest Lenovo Yoga Book, a to ze względu na bardzo innowacyjne podejście do laptopa z dotykowym, obracanym ekranem. Dzięki klawiaturze haptycznej doświadczenie wprowadzania tekstu jest zupełnie inne niż na klawiaturze fizycznej. Nie sądzę, by rozwiązanie to się przyjęło, ale – tak, jak napisał Kacper – projekt ten wniósł powiew świeżości na rynek.

A teraz już sprzęt, który zdecydowanie może służyć zarówno do pracy, jak i rozrywki: Microsoft Surface Pro. Nie jest najtańszy, ale jego podzespoły gwarantują stabilne działanie, a odłączana klawiatura pozwala zamienić całość z tabletu w narzędzie, za pomocą którego bardzo szybko i wygodnie można wprowadzać kolejne teksty. Do tego nie można zapominać też o rysiku, który sprawia, że Surface Pro to również ciekawy wybór dla grafików.

Pozostali:

 • Andrzej: Surface Pro – doskonały ekran, nadający się do prac graficznych, elegancka forma, współpraca z piórkiem,
 • Paweł: hybryda roku to: Microsoft Suraface Pro,
 • Kacper: Lenovo Yoga Book – coś nowego, innowacyjnego, bardzo ciekawy powiew świeżości!

Laptop roku: Hauwei Matebook X

Dość zaskakująco, bo nie zdecydowałam się na laptopa żadnej z firm, która działa na rynku laptopów od lat, a na… debiutującą firmę Huawei. Model Matebook X to sprzęt, którym Huawei skutecznie pokazał, że chciałby powalczyć nie tylko o duży kawałek smartfonowego tortu, ale też laptopowego. Naprawdę skutecznie! Choć wciąż uważam, że cena tego sprzętu startowała zbyt wysokiego poziomu.

Gdybym miała wskazać inny laptop, niewątpliwie byłby to Acer Predator 21X z zakrzywionym ekranem – rooobi wrażenie i działa na wyobraźnię! Podobnie jest zresztą z eleganckim Asusem Zenbook 3 Deluxe, większym bratem posiadanego przeze mnie Zenbooka 3 (14 cali w obudowie „trzynastki” i dobre podzespoły, z procesorem Intela ósmej generacji na czele).

Pozostali:

 • Andrzej: Surface Laptop – ze względu na odważną elegancję,
 • Paweł: Xiaomi Mi Notebook Pro,
 • Cichy i Kacper wstrzymali się od wyboru.

Rok 2017 będzie mi się kojarzył z… asystentami głosowymi, bitcoinem i Revolutem

Prywatnie na pewno z wyjazdem do Korei, o którym niebawem Wam opowiem nieco więcej. Służbowo natomiast niewątpliwie z wahaniem kursów bitcoina, zwłaszcza przed i po świętach. Ale sporą rolę odegrali też asystenci głosowi, a to pokazuje, że trend w kolejnych miesiącach może się nie tyle utrzymywać, co nawet wzrastać – Amerykanie pokochali głośniki z serii Google Home i Alexę z Amazon Echo, czekam na moment, aż sprzęt ten rozpowszechni się w Polsce (ciekawe czy i kiedy doczekamy się obsługi języka polskiego). W krok za nimi idzie cała gałąź Smart Home, która może być kontrolowana za pomocą wspomnianych rozwiązań.

W drugiej połowie roku natomiast bardzo głośno zrobiło się o usłudze Revolut, która – zwłaszcza dla osób często podróżujących po świecie – jest wybawieniem. Pozwala bowiem płacić w obcej walucie według dobrych kursów, w dodatku bez żadnych przeliczeń i opłat z tym związanych.

Pozostali:

 • Andrzej: ze znalezieniem się w ekipie Tabletowo ;),
 • Grzesiek: z boomem na wyświetlacze o proporcjach 18:9 (2:1) i tzw. „bezramkowce”,
 • Paweł: z inteligentnymi asystentami w urządzeniach wszelakiego rodzaju,
 • Cichy: ze wzrostem popularności marki Xiaomi w Polsce. Trzeba przyznać, że jeszcze jakiś czas temu z Xiaomi korzystało niewiele osób i zazwyczaj byli to ludzie zainteresowani technologiami mobilnymi. Aktualnie każdy zna kogoś, kto korzysta z produktu Chińczyków,
 • Kacper: bezramkowcami i USB typu C.

Najbardziej zaskoczyło(-a) mnie: stagnacja na rynku tańszych smartfonów

W smartfonach flagowych działo się sporo (a ich ceny urosły do absurdalnego poziomu). Na średniej półce też działo się całkiem ciekawie – debiutowały bezramkowce, wreszcie zaczęło się pojawiać więcej modeli z USB C, a i ich design stał się ciekawszy. Zaniedbana natomiast została ta najniższa-średnia półka – 800-1000 złotych. Wszystko przez to, że… ceny średniaków wzrosły, a za niższe kwoty sprzedawane są w większości mało konkurencyjne produkty (często bez NFC czy czytnika linii papilarnych).

Jak się dłużej zastanowię, to zaskoczyły mnie jeszcze dwie rzeczy: większy brak zainteresowania VR – a przecież tak hucznie zapowiadano, że wirtualna rzeczywistość zmieni nasze podejście do rozrywki… no może zmieni, może w kolejnym roku… na razie niekoniecznie to widać. A druga rzecz to fakt, że Google znów ograniczył dostępność swoich smartfonów, Pixel 2 i Pixel 2 XL, do wybranych krajów – zwłaszcza ze względu na to, że jest to jeden ze smartfonów, który pretenduje do miana smartfona z najlepszym aparatem na rynku w tym roku.

Pozostali:

 • Andrzej: stający się faktem powrót Kubicy na tor Formuły 1 i odważny powrót serii Galaxy Note.
 • Grzesiek: boom na wyświetlacze o proporcjach 18:9 (2:1)
 • Paweł: Google Pixel Buds (niestety, niedostępne w Polsce),
 • Cichy: popularność na smartfony bezramkowe z ekranami 2:1. Coraz częściej pojawia się to również w tańszych urządzeniach, co potwierdza to, że w przyszłości będzie to standard,
 • Kacper: zmiana klasycznego wyglądu iPhone w X.

Nie żałował(a)bym pieniędzy wydanych na… autonomiczny samochód

Jestem rozdarta, bo uwielbiam prowadzić samochód (bardzo dużo jeżdżę – w 1,5 roku zrobiłam 40k km), ale jednocześnie nie lubię tracić czasu prowadząc. Czekam zatem na w pełni autonomiczne samochody, które będą pozwalały nam zdecydować czy chcemy w danym momencie prowadzić, czy nie. Wizja ta, wbrew pozorom, nie jest już aż tak odległa, jak mogłoby się wydawać. Ale zdecydowanie nie pasuje jeszcze do 2017 ;).

A schodząc już na ziemię, zawsze wydając sporą kwotę na jakieś urządzenie elektroniczne w pewien sposób tego żałuję (bo mogłabym ten budżet przeznaczyć na kolejne podróże…). Ale gdybym miała sporą ilość wolnej gotówki, to sięgnęłabym chyba po 55-calowego QLED-a od Samsunga… ;) Ewentualnie skłaniam się ku odpowiedzi Pawła, że inwestycja w kryptowaluty by była niezłym pomysłem, ale wyłącznie na początku tego roku.

Pozostali:

 • Andrzej: któryś z bezlusterkowców Fujifilm,
 • Grzesiek: niedostępnego w Polsce Huawei Mate 10 ;),
 • Paweł: kryptowaluty w Q1 2017,
 • Cichy: OnePlus 5T. Zaraz obok Mate 10 Pro jest to mój ulubiony flagowiec 2017 roku,
 • Kacper: Huawei P10, strasznie mi podpasował.

Hit tego roku to bez wątpienia… Roam Like At Home

Tutaj podpisuję się „ręcyma i nogyma” pod tym, co podpowiedział Andrzej – Roam Like At Home w Unii Europejskiej to najlepsze, co nas spotkało w tym roku. Oczywiście tych z nas, którzy często udają się w podróże zagraniczne do krajów wspólnoty, a że mi zdarza się to średnio kilka razy w miesiącu (średnio – to ładne pojęcie!), sporo oszczędzam na kosztach roamingu zagranicznego.

Pozostali:

 • Andrzej: Roam Like At Home w EU,
 • Grzesiek: tzw. „bezramkowce”,
 • Paweł: Xiaomi Mi6,
 • Cichy: wzrost popularności marki Xiaomi w Polsce i na świecie,
 • Kacper: hashtag #XiaomiLepsze! I jego obecność w sieci. Serio… masa ludzi napędza to jeszcze bardziej.

Największa wtopa roku to… afera ze spowalnianiem iPhone’ów

Wszystko przez to, że wyszła na jaw tak naprawdę przez… przypadek. I może już nawet nie o samo spowalnianie iPhone’ów chodzi, a o to, jak Apple podeszło do sprawy. Oferuje możliwość >płatnej< wymiany akumulatora. No nie wiem, jakoś mi to nie pasuje.

Pozostali:

Czarnym koniem roku był…

Być może zdziwi Was to, co napiszę, ale według mnie czarnym koniem 2017 roku był rynek reklamowy na YouTube. YouTube stał się już drugą (po Google) wyszukiwarką na świecie. Nic więc dziwnego, że firmy zaczęły szukać dojścia do swoich klientów tam, gdzie jest ich najwięcej – na kanałach mających setki tysięcy i miliony subskrypcji. Nie zawsze sposób reklamowania mi się podoba (zwłaszcza, gdy lokowanie produktu nie jest oznaczone), ale faktem jest, że każda większa firma technologiczna (i nie tylko) coraz poważniej podchodzi do reklamowania się właśnie na YouTube.

Pozostali:

 • Andrzej: Elon Musk i jego SpaceX – prywaciarz, który coraz bardziej wygląda na takiego, który zrobi to, czego nie zrobi NASA,
 • Grzesiek: Xiaomi, które po kilku gorszych kwartałach znowu zaczęło sprzedawać coraz więcej smartfonów (odnotowywane wzrosty są naprawdę ogromne!) i wskoczyło do TOP 5 największych producentów smartfonów na świecie,
 • Paweł: Huawei Mate 10 Lite,
 • Cichy: Huawei, który – pomimo wzrostu popularności Xiaomi – nadal świetnie sprzedaje swoje średniopółkowe smartfony,
 • Kacper: tak samo jak w hicie roku – Xiaomi.

Przyszły rok będzie rokiem… asystentów głosowych i sztucznej inteligencji

Moje motto życiowe brzmi: „spodziewaj się niespodziewanego”. I właśnie tak podchodzę do kolejnego roku. Mam po prostu wielką nadzieję, że 2018 rokowi uda się nas czymś zaskoczyć. Czym? Tego nie wiem i właśnie to jest najbardziej fascynujące. Zapewne pierwsze trendy na przyszły rok poznamy już podczas CES 2018, a mnie tym bardziej cieszy fakt, że będę brała w nich udział – pierwszy raz w życiu!

Jeśli jednak miałabym konkretnie wskazać, co będzie popularne w przyszłym roku, to niewątpliwie rozwój asystentów głosowych i wszechobecnej sztucznej inteligencji.

 • Andrzej: oczywiście Linuksa na Desktopie ;), jak co roku,
 • Grzesiek: bez dwóch zdań sztucznej inteligencji,
 • Paweł: podcastów! Przy okazji zapraszam do słuchania naszego tabletowego podcastu technologicznego HehTech,
 • Cichy: smartfonów ze średniej półki. Granica pomiędzy urządzeniami flagowymi, a „średniakami: robi się coraz cieńsza i możliwe, że w przyszłości sprzęt flagowy nie będzie tak chętnie wybierany,
 • Kacper: jeszcze węższych ramek wokół wyświetlacza.

A według Was jak wyglądał ten rok?

Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcecie wypisać w komentarzach swoje typy w poszczególnych kategoriach:

 • Smartfon roku to:
 • Tablet roku to:
 • Hybryda roku to:
 • Laptop roku to:
 • Rok 2017 będzie kojarzył mi się z:
 • Najbardziej zaskoczyło mnie:
 • Nie żałowałbym pieniędzy wydanych na:
 • Hit tego roku to bez wątpienia:
 • Największa wtopa roku to:
 • Czarnym koniem roku był:
 • Przyszły rok będzie rokiem:

źródło zdjęcia tytułowego: Pexels

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona