Ta technologia wzniesie granie na smartfonie na wyższy level

Smartfony służą do wielu różnych rzeczy, ale coraz częściej również do grania. Mobilny gaming to kura znosząca złote jaja, więc nic dziwnego, że producenci kładą duży nacisk na aspekt wydajności i płynności działania. Nowa technologia brytyjskiego giganta – Arm, ma sprawić, że granie na urządzeniach mobilnych będzie sprawiało jeszcze więcej frajdy.

Ta technologia wzniesie granie na smartfonie na wyższy level

Smartfony dysponują coraz mocniejszymi i wydajniejszymi podzespołami, ale jednocześnie na rynku debiutują coraz bardziej wymagające gry. Arm doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego zaprezentowało nowe, flagowe GPU o nazwie Immortalis, które bazuje na dziedzictwie Mali, najczęściej dostarczanego układu graficznego na świecie.

Immortalis zostało jednak skonfigurowane i ulepszone w taki sposób, aby zapewnić najlepsze doświadczenie 3D na urządzeniach mobilnych. Pierwszym układem graficznym z nowej rodziny jest Immortalis-G715 – to pierwsze GPU Arm, które oferuje sprzętową obsługę technologii ray tracingu na urządzeniach mobilnych.

Ta technologia wzniesie granie na smartfonie na wyższy level
fot. Tabletowo.pl

Wraz z Immortalis-G715 Arm zaprezentowało nowy układ graficzny klasy premium – Mali-G715, który zawiera variable rate shading – funkcję graficzną, dostępną we wszystkich nowych GPU. Ma ona na celu zapewnić znaczne oszczędności energii i dalszy wzrost wydajności w grach.

Ponadto ofertę Arm uzupełniło Mali-G615 GPU, które ma zapewnić szerszemu gronu deweloperów i użytkowników dostęp do zastosowań, możliwości i funkcji klasy premium. Według deklaracji producenta, najnowsze GPU są najwydajniejszymi układami graficznymi w historii Arm i gwarantują poprawę wydajności o 15% względem poprzedniej generacji.

Arm zaprezentowało też nową generację rdzeni do flagowych smartfonów

Wraz z nowymi układami graficznymi zadebiutowały też nowe rdzenie CPU, bazujące na zaprezentowanej w 2021 roku mikroarchitekturze Armv9. Producent ponownie zwiększył wydajność jednowątkową za sprawą nowego Arm Cortex-X3, który zapewnia 25% poprawę wydajności względem ostatnich, flagowych smartfonów z Androidem i aż 34% w porównaniu do najnowszych, mainstreamowych laptopów.

Nowy Arm Cortex-A715 skupia się natomiast na efektywnej wydajności, zapewniając 20% wzrost efektywności energetycznej i 5% wzrost wydajności w porównaniu z Cortex-A710. Co więcej, według deklaracji Arm, wydajnością dorównuje Cortex-X1! Ponadto brytyjski producent ogłosił zaktualizowaną wersję Arm Cortex-A510, która zapewnia podobną wydajność jak oryginał przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii o 5%.

Jednocześnie Arm poinformowało, że nowo zaktualizowany DSU-110 obsługuje o 50% więcej rdzeni w klastrach procesorów w porównaniu z zeszłoroczną generacją, co umożliwi skalowanie na różnych poziomach urządzeń konsumenckich.

Należy się spodziewać, że zaprezentowane dziś technologie Arm znajdą zastosowanie w procesorach wiodących producentów, w tym Qualcomma, MediaTeka i Samsunga.