Steam
Steam

Jakie gry najczęściej kupują Polacy? Steam już to wie!

Choć Steam prowadził już wcześniej listę najchętniej kupowanych gier, ta nigdy nie była tak dokładna, jak nieoficjalne narzędzia, które lepiej zaglądały pod maskę serwisu Valve. Teraz jednak ranking stał się o wiele lepszy, pozwalając na sprawdzanie statystyk z uwzględnieniem każdego kraju.

30 Ton Lista-Lista, Lista Przebojów na Steam!

Steam Charts to całkowicie nowy moduł platformy Valve, który umożliwia podgląd wielu statystyk dotyczących sprzedaży gier. System obejmuje nie tylko cotygodniowe rankingi bestsellerów, lecz również aktualizacje w czasie rzeczywistym, podział na kraje oraz podgląd najpopularniejszych gier z podaną konkretną liczbą graczy.

Nie jest tak, żeby te dane były wcześniej tajemnicą – chcąc uzyskać takie informacje, najczęściej zaglądało się na steamdb.info – agregator dodatkowych danych z platformy Valve. Teraz jednak, mamy oficjalne źródło, pewne dla graczy, wydawców, deweloperów oraz inwestorów.

Jak więc wygląda obecny ranking bestsellerów na Steam w Polsce? Teraz możemy to łatwo sprawdzić:

Steam bestsellery Polska
Najbardziej dziwi obecność pozycji Free to Play. Valve twierdzi, że opracowało sposób, który kumuluje zakupy z darmowych gier, zestawiając je z tytułami w pełnych – lub promocyjnych – cenach (źródło: Steam Charts)

Piąta lokata Cyberpunk 2077 imponuje najbardziej. Po sukcesie animacji Cyberpunk: Edgerunners, CD Projekt poinformował, iż w ciągu ostatniego tygodnia, każdego dnia po tytuł sięgało około milion graczy, zestawiając wszystkie platformy, na jakich gra jest dostępna. Czy ten moment odrodzenia sprawi, że studio zainwestuje w więcej niż duże DLC w postaci Widma Wolności?

Kupować to jedno, grać to drugie

Dość zabawnie wygląda za to zestawienie najchętniej ogrywanych gier w czasie rzeczywistym, z dość prostego powodu. Pierwsze sześć lokat to niezniszczalne gry free-to-play, przyciągające graczy swoim zerowym progiem wejścia. Tutaj jednak, nie ma rozdzielenia na poszczególne kraje. Poniżej zobaczycie więc globalne zestawienie najchętniej ogrywanych produkcji. Nie przedłużając, spójrzmy i tutaj na pierwsze piętnaście pozycji:

Steam lista przebojów
I tu znalazło się miejsce dla Cyberpunk 2077. Pierwsza dziesiątka to spory sukces! (źródło: Steam Charts)

Patrząc jednak na płatne pozycje, imponuje siódma lokata dla GTA V oraz trzynasta dla otwartej wersji beta Call of Duty: Modern Warfare II. Steam to zaledwie promil graczy tej produkcji, a i tak mamy dobry wynik. Nic więc dziwnego, że Sony wścieka się na myśl o utracie dostępu do tak dochodowej marki na skutek potencjalnego wykupu Activision-Blizzard przez Microsoft.

Pamiętajcie, że każdy z rankingów jest aktualizowany w czasie rzeczywistym. Prowadzone są też cotygodniowe zestawienia, a nawet pełnoprawne archiwum. To ostatnie pozwala się cofnąć do wczesnych lat funkcjonowania Steam, gdzie gier na platformie było znacznie, ale to znacznie mniej. Fantastyczne źródło informacji dla graczy, dziennikarzy, historyków oraz ludzi branży.