Cyberpunk 2077 - Edgerunners Update (źródło: PlayStation Blog)
Cyberpunk 2077 - Edgerunners Update (źródło: PlayStation Blog)

W Cyberpunk 2077 znów gra mnóstwo ludzi. Wystarczył jeden prosty trik!

Wszyscy już zapomnieliśmy, jak ostatni serial z Wiedźminem wpłynął na popularność gier CD Projekt RED. Z przygodą V jest dość podobnie – animacja Cyberpunk 2077: Edgerunners sprawiła, że w ostatni weekend po grę sięgnęło znacznie więcej osób, niż ktokolwiek by tego się spodziewał.

Zmartwychwstanie Cyberpunk 2077

Choć PlayStation i Xbox nie udostępniają danych na temat liczby graczy w konkretnych pozycjach, wyciąg z bazy danych Steam jest wystarczający, by odpowiednio zbadać sytuację. Spójrzmy więc na dzień premiery Cyberpunk: Edgerunners, czyli 13 września. O godzinie 21:00 czasu polskiego, w tytuł CD Projekt RED zagrywa się prawie 23 tysiące osób.

Mija jednak kilka dni i proszę – niedziela, 18 września, godzina 16:00. W Cyberpunk 2077 gra już ponad 85 tysięcy osób, tylko na platformie Steam. I trzeba przyznać, nie jest to przypadek. Nawet we wtorek, 20 września, godzina 11:00, ten wynik wyniósł 53 tysiące grających – znacznie więcej niż przed premierą animacji na serwisie Netflix.

Szczerze mówiąc, trudno się dziwić takiemu obrotowi spraw, nie tylko przez wgląd na poprzednią sprawę Wiedźmina. Obejrzałem do tej pory dwa odcinki Cyberpunk: Edgerunners i po prostu jest to kawał świetnej animacji. Od początku mroczna, pozbawiająca widza jakichkolwiek złudzeń, przy czym również pięknie oddająca klimat Night City. Przewijające się motywy oraz dźwięki rodem z gry sprawiają, że naprawdę ma się ochotę wrócić do tego brudnego miasta.

Dane nie kłamią

Do statystyk na temat gry niech dołożą się informacje na temat serialu. Według polskiego rankingu popularności JustWatch, w dniach 12-18 września 2022 roku, Cyberpunk: Edgerunners zajęło pierwsze miejsce, wyprzedzając tak wielkie hity jak Gra o Tron: Ród Smoka (HBO Max) czy Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy (Amazon Prime Video).

Cyberpunk: Edgerunners górą! Kto by pomyślał, że będzie takie wzięcie na anime (źródło: JustWatch)
Cyberpunk: Edgerunners górą! Kto by pomyślał, że będzie takie wzięcie na anime (źródło: JustWatch)

Tutaj również przypomnę, że w przyszłym roku spodziewamy się jedynego dużego dodatku do Cyberpunk 2077, czyli Widmo Wolności. Sprawa o tyle kuriozalna, że ukaże się on jedynie na komputerach PC, serwisie Google Stadia oraz konsolach obecnej generacji – PlayStation 5 i Xbox Series X|S, pomimo obecności podstawowej gry na starszych platformach.

Czy na fali popularności anime również powróciliście do Cyberpunk 2077? Pomimo początkowych problemów, dziś to fantastyczna gra akcji z elementami RPG, która czaruje przede wszystkim fabułą i nietuzinkowymi postaciami. Fani otwartych światów będą nieco rozczarowani, ale przecież nie po to sięga się do produkcji studia CD Projekt RED.