smartfon Apple iPhone 6 7 8
fot. stevepb / Pixabay

Użytkownicy starszych iPhone’ów powinni pobrać nową aktualizację

Za jedno zdecydowanie trzeba pochwalić Apple – firma z Cupertino naprawdę długo wspiera swoje urządzenia. Użytkownicy starszych iPhone’ów, iPadów i Maków powinni właśnie pobrać aktualizację, która usuwa groźną lukę bezpieczeństwa.

Zestawy poprawek dla starszych iPhone’ów i innych urządzeń Apple

Jak przed chwilą wspomniałem, Apple naprawdę potrafi przez długi okres wspierać swoje urządzenia. Nie chodzi wyłącznie o większe aktualizacje, ale również o poprawki zawierające łatki bezpieczeństwa, które są wydawane nawet po zakończeniu kilkuletniego, głównego okresu wsparcia.

Tym razem zespół Tima Cooka udostępnił iOS 15.7.9, iPadOS 15.7.9, macOS Monterey 12.6.9 oraz macOS Big Sur 11.7.10. Mamy do czynienia z poprawkami, które skierowane są na starszy sprzęt lub ten, na którym użytkownik jeszcze nie zdecydował się zainstalować nowszych, dużych wydań systemów operacyjnych Apple.

Wszystkie wymienione przed chwilą aktualizacje łatają lukę, która została oznaczona jako CVE-2023-41064 i może być wykorzystana do przeprowadzenia ataku. Wystarczy, że ofiara otrzyma złośliwie spreparowany obraz w wiadomości, aby napastnik mógł wykonać dowolny kod, przejmując w ten sposób kontrolę nad iPhone’em lub innym urządzeniem. Ta sama luka została naprawiona w niedawno wydanym iOS 16.6.1.

iPhone iOS aktualizacja Apple logo fot. Tabletowo.pl
(fot. Tabletowo.pl)

W związku z tym, że luka wciąż jest aktywnie wykorzystywana, to warto jak najszybciej pobrać wspomniane aktualizacje. Ich zainstalowanie znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa użytkowników. Tym bardziej, że przed potencjalnym atakiem trudno jest się obronić, bowiem nie jest wymagana żadna specjalna interakcja ze strony użytkownika – wystarczy, że otrzyma on spreparowany obraz.

Większe zmiany już wkrótce

Wypada wspomnieć, że dziś wieczorem odbędzie się konferencja Apple, na której zostaną zaprezentowane iPhone’y 15 i inne sprzętowe nowości. Co więcej, w tym miesiącu powinny również zostać udostępnione duże aktualizacje systemów operacyjnych – iOS 17, watchOS 10 czy macOS Sonoma.

Jeśli jednak ktoś wciąż korzysta z iOS 15, mimo iż ma możliwość zainstalowania iOS 16, to dodam, że „Szesnastka” w obecnej formie jest zdecydowanie stabilnym oprogramowaniem. Na moim iPhone’ie nie doświadczam żadnych problemów i jak najbardziej zachęcam do przesiadki na nowszy system operacyjny.