Gdyby Sony rzeczywiście planowało zaktualizować tylko 7 modeli Xperii do Androida 10, to byłaby tragedia

Sony nie jest najbardziej płodnym producentem smartfonów, więc daleko mu do wyników sprzedażowych Samsunga czy Huawei. Pod względem aktualizacji systemu też nigdy nie pcha się w kolejkę jako pierwsze. Firma mogłaby stracić jeszcze więcej klientów, gdyby poniższa lista telefonów, które dostaną Androida, była zamknięta.

Nie wiadomo, czy jest, więc na razie nie ma co panikować. ALE.

Reklama

Smartfonów Sony w ogóle ostatnio jest raczej niewiele. W ciągu minionych 2 lat producent nie zaprezentował ich więcej niż 10, nie licząc modeli Ultra i Compact. Nawet jeśli wliczymy je w kalkulacje, to umówmy się – nie jest to zbyt duża baza urządzeń przeznaczonych do aktualizacji. Jednak producent zwykle nie śpieszy się z nimi zanadto, a poniższa lista telefonów, które na pewno dostaną Androida 10, jest dość uboga.

Ważne jest to, skąd pochodzi ta lista. Otóż podał ją japoński operator sieci komórkowej NTT DoCoMo. Zatem odnosi się ona do sprzętów dostępnych w sprzedaży w Japonii, w sklepie tej sieci. Dodatkowo, japońskie modele otrzymują aktualizacje Androida później niż ich międzynarodowe odpowiedniki, więc ta skromna lista nie musi wcale oznaczać, że Europejczycy używający Xperii spoza niej, będą musieli się pożegnać z upgradem. Mam jednak dziwne przeczucie, że nie powiększy się ona jakoś specjalnie.

Rodzinka smartfonów Xperia 5 podczas popołudniowego leżakowania na brzuszkach

 

Android 10 na smartfony Sony Xperia

Wśród modeli smartfonów Sony, które na pewno będą aktualizowane, znajdują się:

Zauważalnie brakuje na tej liście dwuletniej Xperii XZ1 (do której osobiście mam spory sentyment) oraz Xperii 10 i 10 Plus. W tym wypadku można mieć tylko nadzieję, że powyższe skromne zestawienie nie jest ostateczne, i że wkrótce dołączą do niego kolejne modele.

Sony nie zwykło kompletnie zaniedbywać aktualizacji swoich urządzeń – na przykład niedawno poprawki bezpieczeństwa otrzymała dwuletnia Xperia XA1 Plus. Oby Japończycy nie pokpili sprawy i nadal byli równie wytrwali w dostarczaniu swoim urządzeniom aktualnych wersji oprogramowania.

Droga samuraja biegnie w ciemność – sprzedaż smartfonów Sony spada o 55% w rok

źródło: androidcommunity